Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor skulle England lukke fodbolden ned?
Tysk fodbold kører fortsat videre selvom Tyskland allerede er gået i lockdown.
Diskussion fremfor konklusion
Jeg tror heller ikke at fodbolden lukker ned. Klubberne var begyndt at snakke om at få tilskuere tilbage, men det kan de nok godt glemme det næste lange stykke tid.

1887
Sheffield United og Burnley havde nogle bund soldige forsvar i sidste sæson - det er forsvundet som dug for solen.

Hvor er begge hold ringe kørende - stinker af nedrykningskandidater.
Hvorfor skulle England lukke fodbolden ned?
Tysk fodbold kører fortsat videre selvom Tyskland allerede er gået i lockdown.

Fordi engelske medier, ifølge Ekstra Bladet, skriver om total lockdown.
Fordi engelske medier, ifølge Ekstra Bladet, skriver om total lockdown.


Jeg kan bare ikke forestille mig det. Fodbolden er så mange penge værd i England og klubberne lider allerede. Det vil knække flere klubber hvis man lukker ned eller også bliver det på de store klubbers præmisser. Det vil sige Projekt Big Picture!
Hvis Tyskland kan finde ud af at holde det kørende så kan England også finde en løsning. Det er desuden heller ikke de tomme stadions der skaber den store smittespredning. Nok nærmere deres pub kultur.
Diskussion fremfor konklusion
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Endnu en millimeter offside. Trættende og ødelæggende.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Var det helt galt? Så den ikke, men man bliver jo efterhånden ikke overrasket mere.
Sådan som stregen blev tegnet, så var det jo mere end en fod offside
Liverpool FC og New Orleans Saints
Lige med offside er/burde den jo være mere objektiv end straffesparkskendelser og frisparkshændelser ifm mål. Jeg tror/håber at de i VAR rummet har bedre billeder end vi kan se. Og hvis de har det, synes jeg egentlig ikke at man kan brokke sig for meget. Man kunne dog argumentere for at hvis der skal bruges mere end 15 sekunder på at påvise en offside, så er den der ikke.

... men det kan godt nok være frustrerende.
Tvivlen kommer aldrig det angribende hold til gode mere. Det er en trist udvikling
Annonce