Snak

Mere indhold efter annoncen
Men det er jo også i disse situationer jeg mener at VAR spiller fallit.
Hvis de er i tvivl - hvis det er en ‘gråzone’ - så må de jo være lynhurtige til at kalde dommeren ud og bede ham om at se den igennem, så han kan be- eller afkræfte sin oprindelige dom.

Hver gang dommeren bliver kaldt ud, er det jo egentlig lidt ligegyldigt, dommen er jo blevet omstødt fra VAR alligevel.

‘Clear and obvious’ er sgu noget vattet noget. Lad nu dommeren dømme - hvis der sker noget tvivlsomt, hiv dommeren ud til skærmen. Det er vel for pokker ikke dem i VAR-vognen der skal bestemme om der er rødt/straffe eller ej, det må være banedommeren.
@TheArsenalWay
Spot on. Elendig brug af et på papiret godt system, og hvis de ikke vil ændre brugen, så tager jeg sgu hellere et par tvivlsomme millimeter offsides som lad os være ærlige nærmest er det eneste VAR ændrer efterhånden. Dommeren tør ikke give direkte rødt mere og giver lorten videre til VAR som så dækker sig ind under dommerskøn og c&o.
Manchester United Brøndby IF
“ Clear and obvious’ er sgu noget vattet noget”

Enig, det skrev jeg også her i går.

Vi slipper ikke for VAR, men så lad dommerne selv gå mere til skærmen, i stedet for det rod nu.
@TUW det er jeg enig i, som værende en fornuftig tilgang. Mere brug af skærm fra dommerens side👌🏻
Men selv da ville mange have brokket sig, hvis Tierney holdt fast i sit skøn.

Der vil altid være forurettede personer.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
et par tvivlsomme millimeter offsides som lad os være ærlige nærmest er det eneste VAR ændrer efterhånden

Der er behov for at vi efter hver runde opgør hvor mange fejl VAR har rettet, hvis det der er en generel opfattelse.

Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, men det ville jeg bedre kunne leve med.

Selvfølgelig skal der være plads til at dommeren laver fejl, men tror faktisk at de fleste dommere vil være tilbøjelige til at ændre deres kendelser efter et kig på skærmen. Især på sådanne kendelser som igår.
Men selv da ville mange have brokket sig, hvis Tierney holdt fast i sit skøn.

Der vil altid være forurettede personer.

Ja når man mener der er klart rødt er det svært at forstå hvis det ikke dømmes, men det havde da være at foretrække at dommeren selv fik lov at tage beslutningen for så ved man da at der ikke sidder nogle i en bunker og holder hånden over ham eller gemmer sig bag c&o. Kunne man oveni få et kort interview med dommer og/eller VAR ansvarlige der bliver forholdt deres beslutninger så vil det være endnu bedre, men det sker nok aldrig.

Det var jo også det der skete med Casemiros røde kort, men som jeg forstår det ikke skete med Skipps og Van Dijks taklinger. Som sagt hellere 5 min ekstra end så afgørende forkerte kendelser er mit synspunkt.
Manchester United Brøndby IF
Det lyder til at være en temmelig misforstået præmis. Uanset hvad, skal der være nogen i VAR-vognen der skal vurdere, hvornår det er værd at komme ud at kigge et dommerskøn igennem. Den eneste forskel det vil gøre, er at vi skal bruge mere tid på at dommeren skal kigge flere ting igennem. Det betyder ikke nødvendigvis at vi vil få flere ´rigtige beslutninger´ - ikke hvis man anerkender, at der rent faktisk er gråzoner og tvivlstilfælde.
Ja når man mener der er klart rødt er det svært at forstå hvis det ikke dømmes, men det havde da være at foretrække at dommeren selv fik lov at tage beslutningen for så ved man da at der ikke sidder nogle i en bunker og holder hånden over ham eller gemmer sig bag c&o. Kunne man oveni få et kort interview med dommer og/eller VAR ansvarlige der bliver forholdt deres beslutninger så vil det være endnu bedre, men det sker nok aldrig.


Ok, hvis det er øget transparens det handler om, giver det mere mening. Det kan man selvfølgelig godt prioritere, hvis man vil. Det vil jeg nok også være tilhænger af, selvom det selvfølgelig vil øge mængden af ´spildtid´.
Øget transparens og mindre indflydelse til gutterne i vognen og mere til dommeren på banen. Lad dem håndtere faktuelle kendelser som offsides, men hvis de er det mindst i tvivl om dommeren på banen har dømt det rigtige omkring røde kort og straffespark specielt, så må de hive ham ud, men det tager jo længere tid og her er der jo desværre også et pres på at der ikke må gå for længe.

Angående det med flere rigtige beslutninger ikke er en selvfølge har du ret til at mene det, men med bedre tid, flere vinkler og større fokus på en enkelt situation bør de fleste dommere da teoretisk set træffe flere korrekte beslutninger som de helt naturligt vil misse/fejlvurdere i kampens hede når de skal opfange og beslutte på et splitsekund især i PL hvor det går så hurtigt.

Men ja du har ret vi kan da ikke vide det med sikkerhed, men synes du ikke et eller andet skal gøres? De har jo før opereret med en slags testperiode, og her vil da være oplagt at et fokuspunkt vil være at give dommeren på banen mere ansvar via tv skærmen på de helt store kampafgørende kendelser som røde kort og straffespark tit er imo.
Manchester United Brøndby IF
Annonce