Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo bare en variation over noget jeg allerede har skrevet 3, 4 gange før.

Men det fortaber sig nok hurtigt, når jeg nu ikke nødvendigvis er enig i at alting er blevet værre de sidste 5-10-15 år, eller at FFP udelukkende kommer topklubberne til gode.
Det er jo fuldstændig urimelig symbol politik! Når man så ved at City har fiktive sponsorater, og andre alvorlige omgåelser af FFP så skriger det til himlen.

Enig i, at det pt føles som ren symbolpolitik, når man kigger på, hvordan der intet sker i City sagen. Men nu forsøgte jeg at kigge på Everton sagen alenestående. Vi kan jo kun håbe, at der også vil ske skred i City sagen, men den strækker sig helt tilbage til 08/09. Læsebyrden er enorm og Man City nægter tilmed at samarbejde med Premier League, hvilket ikke gør det bedre. Som skrevet nogle gange tidligere frygter jeg tilmed, at der er geopolitiske interesser inde over Man City sagen. Jeg er enig i, at set i lyset af, at der intet sker i den sag, så er det frustrerende at se Everton blive straffet, men omvendt er man også nød til at forsøge at se på Everton sagen som selvstændig sag.
Paz😂

Ikke udelukkende - men stadig en meget stor fordel.
"Jeg har ikke nogen god løsning på ´problematikken´, men nu er jeg nok også tilbøjelig til bare at anse professionel fodbold som et symptom på den omkringliggende verden, der virker til at være ret præget af en form for monopol-kapitalisme."

Der er jo heller ingen videre problematik som du selv antyder. Helt naturligt med fødekæder i fodboldverden. Sådan har det altid været og hvorfor skulle nogen have interesse i at ændre det. Man kan ikke have 20 hold som spiller for at vinde mesterskabet. Liverpool vandt ikke PL i årtier, nu er storklubber som Arsenal og Manchester United istedet ramt ind i tørker. Det går op og ned præget af mennesker først og fremmest. Både på ledelsesgangene men også managerbænken og ungdomsholdene. Det er fordummende at sige City kun vinder pga. deres pengetank. Hvor meget mere har klubber som Man. Utd og Chelsea investeret de seneste 5 år?
Det er nødvendigt at have mange penge, men det er ikke tilstrækkeligt, nej.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lirens: Jeg synes jo netop at det at Everton samarbejder skal komme dem til gode, og City det modsatte. Jeg har stadig svært ved at forstå at de skal straffes SÅ hårdt for et relativt mildt brud på reglerne. Det forekommer som du selv siger som symbolpolitik.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
“ For en, der synes at bruge ironi ofte, har du vist ikke fanget brugen af den selv her. Det var ment ironisk. “

For fanden da - stærkt spillet. Måske jeg skal gå i seng nu. Det er jo for helvede også fordi I ( LFCere) ALLE er så selvhøjtidelige, at jeg ikke kan være med når du bruger ironi😂

Og du skriver mange fine ting, og jeg (flere) blander også andre ting ind i debatten, så jeg mister helt overblikket, når der skal skrives og læses på en mobil.

Hyggelig lille debat, og har fundet ud af du ikke bryder dig om Samuel, men hans artikel giver i hvert fald masser af emner til debat om PL.
Lirens: Jeg synes jo netop at det at Everton samarbejder skal komme dem til gode, og City det modsatte. Jeg har stadig svært ved at forstå at de skal straffes SÅ hårdt for et relativt mildt brud på reglerne. Det forekommer som du selv siger som symbolpolitik.

Igen, det er pissesvært at begynde at drage for mange sammenligninger, når den ene er dømt og den andens sag end ikke er begyndt. Det burde jo være ren normalitet og selvfølge, at man samarbejder og ikke noget, der skal komme en til gode. Det siger mere om Man City end om Everton, desværre. Det er et uafhængigt panel, der har afsat dom og jeg tvivler altså på, at de fokuserer på om Everton har samarbejdet eller ej.

Igen, de straffes hårdt for, at det kan mærkes og forstås. Det handler om, hvad de i Viasat studiet så også har fået kogt en del suppe på, at sætte præcedens. Det er nød til at være en hård straf for, at man begynder at tage den seriøs.
Tvivler på det "uafhængige" panel har været så uafhængig.
ang. Manchester City og deres 115 sager, er det så et krav, at alle skal dømmes samtidig? Var det ikke muligt at bare tildele City 2 points straf pr. afsluttet sag.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Annonce