Lirens: Jeg synes jo netop at det at Everton samarbejder skal komme dem til gode, og City det modsatte. Jeg har stadig svært ved at forstå at de skal straffes SÅ hårdt for et relativt mildt brud på reglerne. Det forekommer som du selv siger som symbolpolitik.
Igen, det er pissesvært at begynde at drage for mange sammenligninger, når den ene er dømt og den andens sag end ikke er begyndt. Det burde jo være ren normalitet og selvfølge, at man samarbejder og ikke noget, der skal komme en til gode. Det siger mere om Man City end om Everton, desværre. Det er et uafhængigt panel, der har afsat dom og jeg tvivler altså på, at de fokuserer på om Everton har samarbejdet eller ej.
Igen, de straffes hårdt for, at det kan mærkes og forstås. Det handler om, hvad de i Viasat studiet så også har fået kogt en del suppe på, at sætte
præcedens. Det er nød til at være en hård straf for, at man begynder at tage den seriøs.