Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er faktisk ret interessant, at du for alvor påstår, at du for det første er totalt ligeglad, og at du for det andet ikke har skrevet ét eneste indlæg om den kendelse. Nogen vil sige, at det er lidt delusional, at du virkelig mener det der.

Jeg håber, du er klar over, at debatten her er offentlig. Altså, vi kan alle læse, hvad du skriver, bare så du ved det. Det er ikke en privat fodbolddagbog, hvor du kan skrive alle dine frustrationer ned og tro, at vi andre ikke kan læse med.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Uanset hvor nemt Jota faldt til jorden, så kom det på baggrund af at Dubravka med sin albue slog/skubbede/ramte Jota’s støtteben. I hans næste berøring på jorden med den fod gik han ned.
- der er straffespark alle dage på sådan situation, og det er et eller andet sted vanvittigt hvor meget der gøres ud af situationen, når det ikke er en situation hvor Jota søger kontakten. Det er en reel duel, som en ellers storspillende Dubravka kludrer i.
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Min kollega som er Liverpool-fan kunne kun grine af kendelsen. Det ville klæde jer at gøre det samme. Så havde vi siddet og talt om præstationen idag.

Så hvis vi "retter ind til højre" vil du gerne tale om andet end straffesparket, der ikke engang var kampafgørende.

Hvorfor må vi ikke have vores eget syn på sagen, men skal mene det samme som din kollega, hvem han/hun så end er... 🤷‍♂️
Y. N. W. A. - #JFT97
Du kan åbenbart ikke kende forskel på æbler og pærer, Bobby. Der er en himmelråbende forskel på at diskutere hvorvidt der var straffe eller ej - og at anfægte det tossede ved at påstå et straffe ved stillingen 3-2 i det 86. minut ikke er afgørende for kampens udfald. Jeg diskuterer ikke straffet men derimod din vanvittige konklusion.
En af mine kammerater, der holder med Newcastle, sagde, at det var et klokkeklart straffespark, da målmanden rammer Jotas venstreben med albuen. Det ville klæde jer Newcastle-fans bare at tænke det samme som min kammerat.

Og sådan kan vi blive ved..

@Dan Burn
At påstå, at du ikke har skrevet ét eneste indlæg om kendelsen, og at du desuden er totalt ligeglad, se, dét er vanvittigt.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
og at anfægte det tossede ved at påstå et straffe ved stillingen 3-2 i det 86. minut ikke er afgørende for kampens udfald.

Ja, når man tænker på hvordan Newcastle totalt sad på kampen, og vel sagtens kunne have scoret et par gange til sidst, har du da helt ret... 🤦‍♂️

Selvfølgelig kunne en tilfældighed vel godt have ført til en udligning, hvis ikke straffet var dømt, men taget alle chancerne i betragtning, kunne Liverpool vel også have scoret igen til sidst. We will never know.
Y. N. W. A. - #JFT97
Du har ret, Bobby. Jeg havde tabt penge på Oddset hvis Newcastle havde fået uafgjort så helt ligeglad var jeg ikke..
Nej du håbede vel du tabte :-)
For en uafgjort? Nej, det havde været et skrækresultat. Gevinsten rækker trods alt til en weekendtur.
I dag er der 100 år siden Dixie Dean debuterede i Football League for Tranmere Rovers, sidenhen en Evertonlegende der fortsat har rekorden for flest mål på en sæson med 60 (scoret i 39 optrædener ud af sæsonens 42). Den bliver svær selv for den norske robot at nå.
Arsenal. Lyngby. Tranmere. "Vi skal ikke tro, vi er så gode, som vi er."
Annonce