Snak

Mere indhold efter annoncen
Men det er jo et dive. Man falder ikke naturligt på den måde. En af dem man griner indvendigt af at få med sig og ryster på hovedet af når de dømmes imod.
Tror bare jeg er træt af at kontakt i feltet ofte er lig med straffe. Vi så det også med Jota som også bliver ramt, men falder på en totalt unaturlig måde.

Sterling bliver også tydelig ramt, men at han kaster sig jo i luften. Igen er det sådan en situation hvor det lignede at angriberen godt kunne have løbet videre.

Og ja Gusto er ude af balance, men det gør det bare endnu dummere at man så kaster sig ind i tackling på den måde. Han har jo overhovedet ikke kontrol over hvad han laver
Er det så ikke mere at overspille den? Dive er i min verden kun hvis han falder uden kontakt.

Og ja Gustos var imo til rødt, men det skal da ikke ændre på et korrekt straffe senere.

Ingen af kendelserne er klokkeklare rødt kort og straffe men det synes jeg havde været det rette udfald.
Manchester United Brøndby IF
Imo er det et dive når man selv lader sig falde. Han bliver strejfet på sin højre fod. Pludselig hænger han nærmest i luften. Så imo falder han ikke pga. kontakten
Jota-niveau er vi ikke på, men det er da tydeligt at Sterling overspiller. Dommeren virkede også til at være 50/50.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så er det nok bare forskellig fortolkning. Hvad kalder du det så hvis han rent faktisk falder uden kontakt for at snyde dommeren?

Der synes jeg Sterling har været slem men her synes jeg at kontakten er til straffe og så er det rigtigt at han da gør opmærksom på det med at overspille, men det er jo blevet en ting for næsten alle.
Manchester United Brøndby IF
Det kalder jeg også et dive

Disse spillere er i fitness hver eneste dag. Det kan jeg ikke passe at fysiske pragt eksemplarer falder fordi de mærker en berøring.

Det er en rigtig ærgelig trend i fodbold i dag
Bin Salmans fodsoldat og Spuds-fanen har mest interesse i en specifik tolkning, som ikke er objektiv.
Der er jeg helt enig, men det er en svær balancegang for spillerne og dommerne i sådan en situation hvor jeg igen mener der er kontakt nok til straffe men hvor han ja tydeligt overspiller den.

De dives hvor der ikke er kontakt, er for mig det store problem og der kunne man passende finde en hårdere straf og give VAR muligheden for at kigge på det hvis dommeren misser det. Her mener jeg at Sterling er særligt slem, men der er selvfølgelig andre der vil prøve det, også i min egen klub og det skal bare straffes hårdere end med et gult. Rødt kort, karantæne på bagkant eller noget tredje ved jeg ikke.
Manchester United Brøndby IF
Det er lige før du er sjov denne gang, Robert. Men også kun lige før..
Annonce