Snak

Mere indhold efter annoncen
men man ser ofte at den mindste kontakt i fx. ansigtet får en spiller til at rulle rundt, og der skal lægehjælp på banen. Det er forfærdeligt.

Eller når de rammes på armen og stadig tager sig til ansigtet 😆
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Enig i at spillerne er pjevsede, som min søn på 7. Hvilket er utrolig træls at se på! Og man ser det fra alle sider i dag. Helt enig i det aspekt.
Der har vel altid været den slags spillere. Uden at generalisere alt for meget, så har jeg i min underbevidsthed altid tænkt at alle italienske spillere er skuespillere og krukker.
Mine tanker var mere omkring skader - som der helt naturligt er flere af i dag. At nogen spillere ligner de ikke kan spille det næste år, når de forlader banen - og er "skadet" indtil 1 time før næste kamp, det er også en del af det hele i dag. Det taktiske oplæg er ikke længere bare "bolden er rund".
" Det går bare ik' når man spiller for Manchæææster Uniiitød" - Citat: Morten Bruun. Efter at Bruno Fernandes havde lavet endnu en fejl.
Jeg tror der er mange aspekter i det i dag.
Der er uden tvivl spillere der har en utrolig irriterende tendens til at kaste sig og overspille alt, og alle klubber har dem. Jeg forstår ikke hvorfor det er så berøringsfølsomt for nogle, at kalde deres egne spillere ud for det.

Hos Spurs er specielt, Lo Celso, Maddison og PEH utrolig slemme til det. Tidligere var Alli rigtig slem, og Kane havde også en tendens til at lave nogle mærkelige dives eller tydelig kontaktsøgende adfærd.
Jeg savner at der bliver langet mange flere kort ud for film, men ofte er der en kontakt, og så er der tale om at overspille en situation, og der ville jeg sgu mere ønske medspillere og trænere tog dem i nakken og fik stoppet den del, for dommerne er vel så ofte i tvivl om hvorvidt det er film eller overreaktion, og derfor vælger den sikre løsning hvos man vifter spilleren op, i stedet for at give kort.

Et forsigtigt bud kommer også fra at dommerstanden, i min optik, er dalet kraftigt i niveau, og vi er nået dertil at hvis ikke man kaster sig eller gør mere ud af situationer, så får man simpelthen ikke det frispark/straffe man skal have. Man bliver i stedet straffet for at forsøge at blive på benene, og så længe man ikke har tiltro til dommerne, så vil man se den her opførsel.
Det er lidt blevet en gratis omgang at filme efter VARs indtog.

Hvis dommeren er det mindste i tvivl om situationen, så lader han den køre og lader VAR kigge på den - og så kan der jo efterfølgende ikke stanges et gult kort ud for film.

Så der burde indføres en regel for at lige præcis film, bør kunne straffes med et gult kort med VAR.

Med hensyn til at overspille situationer, der burde der også indføres en straf, der svarer til hvad modstanderen havde fået, hvis forseelsen havde været reel.
Så smider en spiller sig ned på jorden og simulerer at han har fået nikket sig en skalle, så bør dette kunne straffes med et direkte rødt kort. Er så træt af spillere der tager sig til hovedet, hvis de er blevet ramt på kroppen eller lign.
Lezcano

Enig i, at Martinelli har en træls attitude af og til ift. at overspille situationer. Gabriel Mag. og Jesus gør det også af og til og det samme med Saka (som dog bliver sparket utroligt meget ned og prøver måske at beskytte sig på denne måde). Som du selv er inde på, så har de fleste hold sådanne spillere, og det ville jeg da ønske, at VAR kunne lave om på (fx give gult hver gang, der overspilles/filmes, men det ville godt nok være et svært skøn). Der måtte meget gerne sættes ind overfor det, fordi det er sgu pinligt at se på som fan. På den anden ende af ekstremen har man så spillere som Douglas Luiz og Guimaraes, som ofte slipper af sted med større svinestreger (fx en albue i hovedet på Jorginho), så det er på flere fronter, der skal strammes op med VAR. Det er dog nemmere sagt end gjort...

Når vi har det på det rene, så må du vel også kunne se, at det lignede, at du fandt "det mindste hår i suppen" og ikke levnede det mindste plads til at anerkende Arsenals vilde præstationer på det seneste? Det tænker jeg havde været på sin plads fremfor at fremhæve film/overspil som det eneste.
Lille dreng ser Henry spille i TV --> Arsenal fan for livet
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
@Lezcano

Vi kan meget vel blive enige i, at Martinelli af og til overspiller, og at fans har en tendens til at kritisere det mere hos modstandere end hos eget hold. Og du i øvrigt er også selv typisk til den ret farvede side, når det gælder Spurs og ærkerivalerne.

Men det ændrer ikke på, at din reaktion på situationen i går var et skud langt forbi målet. Selvom et still typisk har udfordringer, så viser det rent faktisk at han bliver ramt i hovedet, og lige omkring øjet. Og vil du have den levende video kan du spole frem til det her (nederste link):

https://arsenalist.com/f/sheffield-united-vs-arsenal-extended-highlights-+-mini-match-2024-03-04.html
https://kortlink.dk/sudv
@Lezcano

Jeg vil give dig ret i, at Martinelli har tendens til at overspille, og det er er klart noget, der kan frustrere mig som fan (jeg synes dog alligevel, at jeg kan pege på mange spillere i ligaen, der er værre). Jeg må dog melde mig i koret, der mener, at du i dette tilfælde skyder langt forbi mål. Forestiller du dig, at han simulerer, når han efter at have lagt sig rækker en arm i vejret og signalerer brug for hjælp? Hvad i alverden skulle han få ud af det? For mig at se får han en finger i øjet og reagerer helt naturligt på dette.
Man kan vist rolig sige at Everton er elendige i begge felter. Mange halvstore chancer og giver så to håbløse straffespark væk. Det er den slags ting som gør at man er bundhold.
moderator
Hvad i alverden laver Bournemouth? Bagud 0-2 hjemme mod ligaens med afstand dårligste hold.
https://kortlink.dk/sudv
Burnley er om muligt endnu dårligere end Sheffield United efter min mening.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce