Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var også Michael Oliver i VAR som gav City det tyndeste straffe mod United, Højlund mod Rodri.
Og Michael Oliver som dommer i City mod Arsenal, hvor Kovacic slap for to røde kort på 15 minutter.
Ja, sikke et chok.

Om han med vilje dømmer til Citys fordel eller ej, bør budskabet fra FA være klart og tydeligt; Michael Oliver skal ikke have lov til at dømme flere kampe, hvor City er en af hovedaktørerne.

Det er vel ganske simpelt, at man ikke må det, efter man har fået en fed ferie til Emiraterne samt en god sum for at dømme en hyggekamp, som er blevet betalt af Citys ejere.

Ulækkert og skandaløst.
Hvad hvis standardlønnen for dommere i den arabiske liga er £ 20000 pr. kamp, så skal Oliver vel også have det?

Michael Oliver er i denne sæson faldet kraftigt i niveau, og er efterhånden på samme nivaeu som alle de andre elendigheder der dømmer i PL.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Hvad hvis standardlønnen for dommere i den arabiske liga er £ 20000 pr. kamp, så skal Oliver vel også have det?

Det tænkte jeg også til at starte med, indtil jeg fandt et par arabiske kilder (kan læse arabisk), der siger, at gennemsnitslønnen for hoveddommerne i ligaen ligger på det, der svarer til 15.000-20.000 kroner pr. kamp, alt efter kampens størrelse.

Michael Oliver fik 10 gange mere end det, og mon ikke den lange tur fra England til Emiraterne også blev betalt med First Class på et dejligt fly og et femstjernet-hotel at bo på?
Hvad hvis standardlønnen for dommere i den arabiske liga er £ 20000 pr. kamp, så skal Oliver vel også have det?

og hvad hvis den ikke er. ?

Han må aldrig nogensinde være i lommen på en ejer af en klub fra PL.
1887
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det skal lige med, at det var Oliver, der blev sendt skærmen, men stadig fastholdt sin kendelse omkring Jesus arm der førte til 2-1 sejren mod Everton senest.
Den scoring kunne jo være blevet afgørende i mesterskabskampen mod City.

Der er trods alt kun sket to gange i sæsonen, at dommeren fastholder kendelsen, efter at være ved skærmen.
Bold230380:

Hvor mange eksempler kan du nævne på dommere, der pludselig ikke må dømme et hold? Når du nu vil have at Oliver ikke skal dømme Man City.

Jeg kender et eksempel. Mark Clattenburg dømte heldigvis ikke Everton-kampe i 5½ år, efter et Merseyside derby i oktober 2007.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Så rykker S´oton op - efter et kort ophold i andenbedste række.

Så håber jeg, at de DENNE GANG fatter, at Adam Armstrang, Che Adams, Bednarek, Smallbone, Aribo og en stor del af truppen er lutter Championship spillere - der ikke helt har niveauet til den bedste række.

Jeg har ondt af Leeds, men det er også selvforskyldt. De pissede den direkte oprykning væk - på trods af fuld pointtal mod nummer 1 og 2. Play off er lidt af et lotteri.

Hvis ten Hag bliver i Manchester United - og hvis Chelsea ansætter Maresca - så har følgende (top)klubber trænere med kronragede isser:

- Arne Slot - Liverpool
- Pep - Manchetster City
- ten Hag - Manchester United
- Maresca - Chelsea

Det må være en form for record. Hvem fanden skal man så kalde bald fraud.
Anthony Taylor 🤔
Annonce