Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
@Nick

Det er jo ikke kun én kommentar, som har givet indikationer af den kultur.

Derudover, så er der ingen som efterspørger 100% nøjagtighed, da det i sagens natur vil være umuligt. Men der er nødt til at være meget mere tydelige ift. hvordan man anvender reglerne i det engelske. Og man er nødt til at komme væk fra idéen om at dommerens egne fornemmelser for kampens flow mm. skal være afgørende for hvordan dommeren skal gribe kampen an. Praksis viser det ikke fungerer.

"Om ikke særligt mange runder vil over 100 spillere have trillet/sparket bolden væk ved frispark. Skal dommerne på få sekunder finde en fælles linje for håndtering i sådanne situationer."

Ja, selvfølgelig skal de da dét. Man må beslutte sig for, om man virkeligt vil håndhæve den nultolerence man kommunikerede til klubberne inden, om der skal være en form for tolerencebuffer (det kunne fx. handle om tid fra fløjt til spark....) osv.

"Det er håbløst, og man skal se helt andre steder hen, hvis man vil hjælpe dommerne bedre på vej."

Og hvilke greb skal man så tage fat i?
https://kortlink.dk/sudv
For at få lidt fakta til konteksten. Der har i denne sæson været i alt 28 tilfælde af spillere, der forsinker spillet. Der er givet 3 gule kort for det. Alle 3 til Arsenal-spillere.

Det skal ikke ses som en konspirationsteori, men det er da bemærkelsesværdigt, hvor skævt den linje følges og fordeles.


Og alligevel har man åbenbart ikke lært det endnu
For at kunne bruge de tal til noget bliver man nødt til at se mere detaljeret på dem. Er de tre situationer de eneste der involverer Arsenal-spillere ser det besynderligt ud, men hvis Arsenal f.eks. har forsinket spillet i halvdelen af tilfældene, altså 14 ud af 28, begynder man at kunne forstå det. Nogle hold bruger det mere end andre som et taktisk værktøj. Jeg synes dog også at f.eks. Man City bruger det ofte.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Det er sådan set ligemeget om alle 28 af dem havde været Arsenal-spillere. Bare der kontinuerligt bliver fulgt en linje, og der bliver stanget gule kort ud til højre og venstre for det. Det gør der bare ikke nu.
Der vil altid være skæve udfald. Fulgte man Antony Taylors linje i Bournemouth - Chelsea skulle der have været en 4-5 gange så mange kort i denne sæson, som der har været. Man skulle tro at når man har fået kort for at gøre noget lader man være. Men Arsenalspillere kan ikke lade være med at sparke bolde væk og Chelsea-spillere kan ikke lade være med at brokke sig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er ligeglad med Chelseas brokkerier, det er underordnet for den her diskussion. Faktum er at der i både Arsenal-Brighton og City-Arsenal bliver fordelt uligevægtigt ift. den linje, som man vælger at lægge.
Vejlesåarsenal: hvad er din kilde? Det lyder helt vanvittigt.
Er ligeglad med Chelseas brokkerier, det er underordnet for den her diskussion. Faktum er at der i både Arsenal-Brighton og City-Arsenal bliver fordelt uligevægtigt ift. den linje, som man vælger at lægge.


Pointen er at der vil være nogle ting, der er skævt fordelt. Det er ikke muligt at fordele sol og vind lige.

Nogle dommere ville fx have kaldt den hurtige igangsætning inden 1-1 målet tilbage og dømt frispark på Ederson screeningen ved 1-2. Men der kan ikke dømmes ens altid.
At der fra kamp til kamp er forskel på den linje der bliver lagt er ikke underligt da der trods alt er flere forskellige dommere i spil. Du kan også have en kamp med et groft frispark allerede i første minut, der nødvendigvis må føre til en advarsel. Så er linjen lagt, men ofte er spillerne selv med til at lægge den. Problemet opstår når der i én og samme kamp ikke er en linje, og der dømmes forskelligt mod/for de to involverede hold.
Brøndby, Portsmouth, Fiorentina
Der dømmes jo altid forskelligt selv i kampe. Identiske frispark der giver kort i 79 min men ikke i 10. Det er fandme mærkeligt at stræbe efter en identisk linje i en kamp (hvilket ikke er muligt) og så bare acceptere at der er forskelle fra kamp til kamp. Det virker helt ærligt som en argumentation, der er skabt for at I kan være utilfredse efter i går.

Edit jeg gider ikke bruge tiden på at finde det, men der var garanteret tyndere frispark i går, der blev dømt end Ederson situationen ved 1-2.
Annonce