Snak

Mere indhold efter annoncen
I City-tråden:

Hvordan kan der dømmes mål der? Martinelli skyder jo bolden direkte ind i hovedet på Ake med vilje? Hvorfor stopper de ikke spillet pga en hoved-skade?
Gad vide om Jesus går på film skole med Bissuma??

Pinligt
Hvad er chancen for at man to gange i træk slår City på en afretning?
Seriøst nogle fucked op kommentatorer. De snakker jo som om Arsenal har vundet mesterskabet og lige lavet en kæmpe sensation ved at slå City......... nå ja, som også lige har tabt til Wolves ude.
Nine Season Wonder
Citys startopstilling så heller ikke særlig skræmmende ud med fraværet af både Rodri og De Bruyne.

Vi snakker om verdens bedste defensive midtbanespiller samt verdens bedste offensive midtbanespiller, så det er klart, at fraværet af de to gør en kæmpe forskel på måden, City spiller på.

Dog fortjent med tre points til Arsenal. Det føles altid mere retfærdigt, når holdet, der er blevet “snydt” af dommeren, ender med at stjæle sejren.
“Football is the most important of the least important things in life” -Jürgen Klopp.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Seriøst nogle fucked op kommentatorer

Arsenal havde tabt 12 gange i træk i PL til City. Så det er kæmpe sejr og specielt mentalt. De har jo været det den onde ånd i mange.
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Fucked up ligefrem? Selvfølgelig har Arsenal ikke vundet mesterskabet - og tror da også City tager den igen over 38 kampe, men det er da en stor ting med Arsenal briller, når man ikke har vundet over City i PL siden 2015.

Vild tæt kamp, der kunne være gået alle vegne. Uafgjort havde været fair efter spil og chancer - men jeg kan jo ikke lade være med at fryde mig lidt over en heldig afretning, når Kova burde være sendt tidligt i bad af to omgange.
Lille dreng ser Henry spille i TV --> Arsenal fan for livet
Spørgsmålet har jo længe været om Pep også kunne uden de bedste spillere, det er vi da ved at få et svar på.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Vi manglede så også Saka, Martinelli og Partey fra start. Hvor to fik 20 min i dag som første kamp efter lange skader.
Glem ikke Timber.
Annonce