Den albue var sgu også grim.
Snak
"Jeg synes bare de plejer at skulle sidde højere oppe på benet før end det er rødt kort. Det kan godt være rødt kan forsvares, men jeg synes tit at den type med den højde ender på gult"
Du ser simpelthen "tit", at en aktion, hvor en spiller går direkte på anklen med fuld kraft, med et strakt ben, giver gult? Er det i så fald Youtube-klip fra 80´erne?
Du ser simpelthen "tit", at en aktion, hvor en spiller går direkte på anklen med fuld kraft, med et strakt ben, giver gult? Er det i så fald Youtube-klip fra 80´erne?
https://kortlink.dk/sudv
søn 30. nov 18:19
Det har jo desværre ikke meget med fodbold og gøre indtil videre. Moderne fodbold er blevet anstrengende at se på. Alle prøver at snyde, filme og påvirke dommeren hele tiden
Lille dreng ser Henry spille i TV --> Arsenal fan for livet
søn 30. nov 18:20
Nej Geddar jeg har set det flere gange hvor det er de her halvt på foden halvt på anklen, hvor de ender med at give gult. Og nej det er ikke fra 80´erne :)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
søn 30. nov 18:22
Nogen form for fodbold var der ikke meget af i denne kamp. Mange mange frispark og kort. Chelsea har været bedst, og vi har virket ret rystet. Forhåbentlig kan vi komme lidt bedre med i 2.halvleg med det røde kort nu.
Kæmpe fan af OB, Arsenal og Roma.
Redigeretsøn 30. nov 18:26
Nej Geddar jeg har set det flere gange hvor det er de her halvt på foden halvt på anklen, hvor de ender med at give gult.
Lige præcis. Det er faktisk en linje PL dommerne har kørt adskillige gange, hvor noget lignede rødt, men de vurderede kontakten lav nok (omkring anklen) til at det blev gult i stedet. De kald har dog også været en smule kontroversielle.
Det sagt, så kan og bør sådan en jo være rødt. Selvom det modsatte er set.
søn 30. nov 18:32
Det er faktisk ligegyldigt med hvor højt den sidder på anklen, det er den fart han kommer ind med som er hensynsløst
søn 30. nov 18:32
Enig i min verden var det klart rødt og burde dømmes sådan og det blev det også, dumt (uheldig) og træls for kampen og Chelsea.
❤️ Klubber:
- Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
søn 30. nov 18:35
Det er set før, at tacklinger det burde have givet en udvisning kun har givet advarsel.
Caicedos udvisning er helt efter bogen.
Synes dog også den efterfølgende “albue” kun er hensynløs, og en korrekt advarsel, selvom ham Arsenal gutten slog sig og rullede rundt, som var øjet blevet prikket ud. (Seriøst min første tanke)
Caicedos udvisning er helt efter bogen.
Synes dog også den efterfølgende “albue” kun er hensynløs, og en korrekt advarsel, selvom ham Arsenal gutten slog sig og rullede rundt, som var øjet blevet prikket ud. (Seriøst min første tanke)
Liverpool FC - Y.N.W.A
🕊️His name is Diogo🕊️