Jeg ville ønske, der var en Coventry-tråd her på forum. Siden 90´erne har jeg følt at Coventry er vores lidelsesfælle - vi lå altid i bunden af Premier League sammen, men klarede altid frisag. Ja lige indtil vi så ikke gjorde længere ;-)
Siden har jeg ikke lagt specielt mærke til Coventry før vi mødtes i ligaen på Ricoh Arena og jeg kiggede forbi et Sky Blues forum. 5 placeringer i træk mellem 17. og 22.pladsen i Championship blev med rette kaldt "death by a million cuts" af en Coventry fan. Vi har haft playoff, endnu en nedrykning, administration, oprykning osv - med andre ord, lidt action. Coventry er bare langsomt sunket dybere ned :-/
Jeg tror ikke, I klarer den i år - holdet så ikke for godt ud, og I kommer til at savne Jutkiewicz. Men måske vil en nedrykning være det, der skal til for at få SISU ud af klubben og tilbage til en ejer, der rent faktisk har hjertet med i det.
Beklager til Pompey-fans for at hijacke tråden - men her er sq en vaskeægte Coventry-fan! ;-D