Snak

Mere indhold efter annoncen
@Skrald

Jeg er ikke sur, ej heller ophidset. Jeg er nærmere dybt forundret over den bastante ignorance, du lægger for dagen i denne tråd.

Jeg nævnte ikke Atletico, fordi de er notorisk ustabile - især i forsvaret. Hvorfor tager du dem med, når jeg nu ikke nævnte dem som en start - var det fordi, at det passede ind i dit kram?


Brugte du lige "spejl-forsvaret" fra børnehaven? Well done. Det er da klart, du ikke tog dem med, når din argumentation ikke kan bære det. Snakker man om store opgør i Spanien, så kan man ikke komme uden om kampene mellem de to "store" Madrid-hold. Uanset hvor meget det ellers ville passe ind i ens kram.

Om han er fri eller presset af forsvaret er sådan set underordnet i den definition - den vigtigste karakteristik er, at der skal være rum bag forsvaret at løbe i.


Dvs. at hvis du som angriber står ved midten, på linie med forsvaret, så er du en mod en med målmanden? Righto.

Det er ikke en diskussion om hvilken angriber, der er bedst, men hvem der er mest alsidig.


Korrekt. Derfor bedes du udelade Messi og Ronaldo i denne kontekst, da disse ikke er angribere. Du definerer heller ikke Pepe (PEPE!!) som værende defensiv midt, bare fordi han har spillet der nogle gange.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
Nevermind
Torres, Villa,Ibra, Cr. Ronaldo, Drogba, Van Persie, Messi, Rooney, Tévez, Adebayor, Eto´o, Milito, Pato og Forlán - for nu blot at nævne 14 navne fra verdenseliten, er alle angribere, der både kan mere, og er bedre end Higuaín.


Ronaldo og Messi (edit) streget, da de ikke er angribere. Torres i denne sæson har endnu ikke vist, at han er bedre end Higuaín. Dog er jeg umiddelbart ikke uenig i, at han overordnet set er en mere komplet angriber end Higuaín. Resten af de overstregede er i min optik ikke afgørende bedre eller dårligere end Higuaín, med undtagelse af Adebayor og Van Persie, der ikke holder niveau. Fælles for de fleste også, at meget få af dem er ens, og har hver sine spidskompetencer.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
"Torres, Villa, Ibra, Cr. Ronaldo, Drogba, Van Persie, Messi, Rooney, Tévez, Adebayor, Eto´o, Milito, Pato og Forlán"

Jeg er dybt uenig i flere af dine valg, men det der er så subjektivt, at det er helt ubrugeligt, og det bekræfter absolut ingenting i debatten om alsidighed eller ensidighed.. F.eks. er hovedspillet jo heller ikke lige Van Peries stærkeste side, og eftersom du specielt efterlyser dette i Barca tråden, så må Van Persie åbenbart også være ensidig!



"Vi er bare ikke bedre"

Med alt respekt, så kan jeg finde dobbelt så mange, der viser det modsatte..


Og der er så sikkert også dobbelt så mange, der viser det samme som de første videoer, han postede. Det vidner i mine øjne om, at Higuaín er ganske alsidig.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Torres, Villa,Ibra, Cr. Ronaldo, Drogba, Van Persie, Messi, Rooney, Tévez, Adebayor, Eto´o, Milito, Pato og Forlán"

Messi, C.Ronaldo - Wingers, Ronaldo havde en periode som hængende angriber, men det kan ikke sammenlignes
Torres - Ikke ligefrem imponeret det sidste årstid
Adebayor - Nyd bænken
Van Persie - Altid skadet


@ Nepech
Med alt respekt, så kan jeg finde dobbelt så mange, der viser det modsatte...


Dette viser Higuains forskellige færdigheder. Hans spillestil er at få den bag stregen uden alt for meget flair, og det er lækkert. Hvis alle mål blev scoret med saksespark fra 35meters afstand efter et langt løb med seal dribbling så ville det sgu blive kedeligt. Personligt nyder jeg at se Higuain spille når han er på toppen. Hans bevægelser uden bolden og hans ofte fantastiske førsteberøringer er utrolige - Han kan være en frustrerende spiller at se engang imellem, men han skal nok få bolden bag stregen.
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
OK, ikke mere pis.

Jeg vælger et tal mellem 1-5, og en af jer Higuain støtter vælger et tal mellem 1-5, hvorefter jeg finder gennemsnittet (og runder ned). Herefter søger jeg på higuain på youtube. Finder det video nummeret angiver (eksempelvis 3+4/2=3).

Eneste kriterier, der er mere end 10 scoringer og videoen er fra 09/10. Hvis 3´eren ikke er opfylder kriterierne, vælges den næste i rækken osv.

Hvis videoen er random, og indeholder + 33 % af Higuains mål er det rimeligt dækkende for den type mål, han scorer.

Herefter tæller jeg dem op i 1) langskud 2) pressede scoringer i feltet 3) scoringer på kant af forsvaret 4) tap ins 5 resten
Kom glad med andre kategorier.

Jeg vil selvfølgelig søger at være objektiv, men det er selvfølgelig folk frit for at komme med indvendinger mod analysen.

Nogle der er klar?

Iøvrigt holder jeg ved mit bud på + 75 % mål på kant af forsvaret og tap ins..
Det ville være interessant at se argumenter for, hvorfor Messi og Cr. Ronaldo ikke skulle være angribere.

Messi tilbringer størstedelen af alle sine kampe centralt i angrebet hos Barca, og Cr. Ronaldo spiller ikke wing, og er næstmest offensive spiller hos Real Madrid.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
Annonce