Snak

Mere indhold efter annoncen
Stor indsats af drengene i går.
Det er flot at de ikke bare går ned, efter den håbløse dommerpræstation, men vælger at kæmpe og stå sammen som hold.
Det var en fornøjelse at se!

Real Madrid er på vej tilbage <3
Todi Jónsson, bedste FCK-angriber nogensinde. Ham & Zuma udgjorde det perfekte makkerpar. Fan af: FC København - siden 1998 Manchester United FC - siden 1998 Sympatiserer med: Real Madrid CF - siden 2003 Juventus FC - siden 2010
Hvordan man seriøst kan mene at Barca blev begunstiget af dommeren i går er over min forstand. Barca slap billigt i nogle situationer, men ikke nær så billigt som Real der vel, ligesom det første møde, burde have endt kampen med 8 mand på banen ..
Toftlund

Så skulle Barcelona spillerne vist have været mere overbevisende i deres skuespil...

"Vi er bare ikke bedre"
Haha - ikke at jeg vil være en idiot, men Pepe tog for 2. aften i træk oscaren der.

Dog ikke sagt at jeg synes 8 mand er et korrekt tal. 10 mand må kunne gøre det.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
For at ligge sig ned fordi han får et puf i ryggen? Vi kan alle blive enige om han nok sagtens kunne være blevet stået, men det kunne Alves også ved det underkendte mål.

Der hvor det for alvor bliver ulækkert og se på er når folk ligger og skriger, og laver diverser ansigts udtryk og tager sig til steder på kroppen hvor man slet ikke er ramt, og der var der trods alt andre der var værre igår, selvom Pepe nok også overdrev ved Messi tackling men der blev han trods alt også sparket ned. Men på den anden side kan jeg godt følge ham, for vi blev da bekræftet i at det åbentbart er det der skal til for at fremtvinge gule kort.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der hvor det for alvor bliver ulækkert og se på er når folk ligger og skriger, og laver diverser ansigts udtryk og tager sig til steder på kroppen hvor man slet ikke er ramt, og der var der trods alt andre der var værre igår.


Så missede du vidst Pepe´s show, da Messi fik gult i går. Der skulle han også lige kigge på dommeren med en hånd foran over øjnene, mens han lå og vred sig i Busquets stil.

Synes generelt også Alves var ulidelig at se på i går. Men jeg forstår ikke kritikken ved målet. Han er allerede blevet revet helt ude af balance og er på vej ned inden han lægger sig det sidste stykke. Selvfølgelig skal han da ikke kæmpe for at blive stående, når der bliver lavet frispark på ham. Prøv at se videoen omkring 33-34 sekunder og så igen efter ca. 38 sekunder og se hvor meget han bliver revet ud af balance.

http://www.101greatgoals…-barcelona/
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Der var da alligevel én der divede mere end Pepe igår...: http://www.youtube.com/w…I4Nq4t4MVCM :-)
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
NUFC Dinho

Ja, der bliver overspillet i den situationer, men jeg vil så sige at jeg synes ikke det var værre end så mange andre.

Men jeg kan godt forstå Barcelona fans synes det sjovt at køre på Pepe lige fortiden. Havde nok gjort det samme hvis det var omvendt.
Meget forsinket smerte i hvert fald. Man kan håbe på at færre Clasicos, hjælper på stemningen, så fodbolden igen kan komme i fokus og skuespillet og eftertacklingerne i baggrunden. Som Nepech er inde på, er det fint med tænding mellem holdene. Lad os håbe vi kan holde os til det i fremtiden.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Men jeg kan godt forstå Barcelona fans synes det sjovt at køre på Pepe lige fortiden.


Personligt synes jeg overhoved ikke det er sjovt, og du har også misforstået en hel del hvis det er din opfattelse af reaktionen.

Det er nærmere usmageligt, skammeligt og modbydeligt at en stor fodboldspiller vælger at begå en voldshandling der intet har med fodbold at gøre, spillet var endda stoppet da han gjorde det.

Ikke nok med det, så fik han ingen karantæne, hverken fra det spanske forbund eller Real Madrid selv. Ingen fordømte handlingen, den blev blot undskyldt som et uheld, og det var det.

Havde nok gjort det samme hvis det var omvendt.


Så der skal tilhørsforhold til før du er i stand til at fordømme en voldelig handling?
Annonce