Snak

Mere indhold efter annoncen
@Arnenugacream

Helt fair, hvis du ikke synes det var så slemt. Den store forskel er vel egentlig mest, at han kigger op, mens han piver, hvor de fleste skjuler det lidt bedre. Så længe du havde det på samme med, da Busquets legede gemmeleg mod Inter. Eneste forskel var at Busquets slet ikke prøvede at skjule det. Men han er vidst også pænt ligeglad med, hvad folk syens om ham. Det kan selvfølgelig være en fordel, men bestemt også en ulempe.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Det ikke noget med om jeg synes det slemt, for jeg synes det er totalt udnødvenidgt og ligge og "skabe" sig. Det er mere fordi et hav af Barcelona fans får Pepe til fremstå som kampens surverænt mest usympatiske spiller igen igår, og får nogle af tingene til at fremstå som langt værre end de reelt var. Jeg vil bestemt godt erkende at han ikke vinder nogen sympati pris igår, eller får titlen som kampens engel, men der var bestemt andre der bidrog til sagerne igår, modsat den første kamp hvor han stjal showet alene.

Og der mener jeg bare at lige med hensyn til at filme der var der andre igår der gjorde det ligeså godt som Pepe, og også tacklinger for den sags skyld. Og her snakker jeg fra begge hold.

Hånden i Fabregas hovede har ikke noget er gøre deroppe, men jeg tror rent faktisk ikke det var bevidst. Pepe spiller dersværre bare med store armbevælgelser ind imellem.

@Arne

Jeg mener så stadig, at Pepe var vinder igen igår, selvom Alves også gjorde, hvad han kunne for at kæmpe med om pladsen, som mest irriterende i går. Bortset fra de 2, synes jeg dog ikke, der var så meget i går. Heller ikke med voldsomt spil. Der var vel kun Fabregas og Pepe, der gik over stregen over for hinanden. Tror alle vi kan blive enige om, at der ikke var nogen ond hensigt med det Ramos lavede.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Og lige med hensyn til skuespillet i feltet, vil jeg også mene at det er totalt udnødvendigt af puyol og gå ind og markere sig på den måde overfor Pepe. Han burde være klogere, men har vel ladet sig rive med af stemningen.

Men det også fint hvis du mener han var vinder. Jeg mener så bare der var flere mulige vinder hvis det er det vi skal til at kåre.
Ehm, er det den her situation? http://www.youtube.com/w…KdTv1DMIC90

Puyol skærmer Pepe af, det gør de fleste spillere ved hjørne, i alle ligaer på alle niveauer. Pepe falder til jorden og kigger bedende på dommeren - konklusionen er at Puyol lader sig rive med af stemningen?

Pepe er slet ikke alene med at være pinlig at se på men han er klart den værste på banen.

(ikke fan af nogen af holdene, håbede på Real Madrid-sejr i går)
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan godt være, at Asesino overvejer at sparke D. Alves´ rygsøjle midt over, og at han tester afstanden med et koket dansetrin, men portugiseren trækker og besinder sig, og rører ikke D. Alves, hvorfor oprækket til en ny Asesino-episode blev ved tilløbet.

Og så kan man ikke bebrejde Asesino nogetsomhelst - selvom den forhåbentligt forlængst tilknyttede psykiater måske nok har løftet et øjenbryn eller to.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jeg mener bare det er forholdvis tydelig at se (17-23 sek) Puyol kigger på Pepe, og ved udmærket hvor han står og vælger så at gå ind og give ham et udnødvendig puf. Ikke et puf der vil få nogen til vælte omkuld, men synes faktisk det forholdvis tydelig at se han lige giver et ryk med skulderen/hoften.

Jeg er enig med Arne, det ligner bestemt at han lige giver ham et puf med vilje, og Pepe overspiller så helt vildt på den.

Jeg har dog det indtryk at man giver og tager når man står i en hjørnespark/frispark situation, derfor er det forventet at det er tilladt at skubbe lidt til hinanden.
http://www.youtube.com/w…re=youtu.be
Selvom det ikke er helhjertet kan det ikke andet end at forværre det i forvejen uhyggeligt dårlige forhold til Pepe. Jeg er med på at der er mange spillere der opfører sig forfærdeligt under en Classico, og film og grove tacklinger er naturligvis ikke en fryd for øjet. Men jeg synes situationer som denne, samt den famøse med Messi taler sit tydeligt sprog. Det mener jeg alle bør kunne være enige i, uanset tilhørsforhold. Så vil jeg i samme moment hjertens gerne krybe til korset og indrømme at væmmes ved de teatralske rulninger, fra specielt Pedro, Alves og Bussen.

Jeg kunne godt tænke mig at høre om det er en generel holdning, at det var dommerens skyld at Barca gik videre igår? Eller om Spillerne/træneren står forholdsvist alene med den? Har forsøgt at kigge så mange highlights igennem som jeg kunne finde, og uanset hvor objektivt jeg forsøger at se situationerne har jeg voldsomt svært ved at se hvordan han skulle favorisere Barcelona voldsomt? Han laver mange fejl men det er også en voldsomt svær opgave han er på. Knyttet til ovenstående kunne jeg også godt tænke mig at vide om folk er relativt enige med Mourinho i at Real madrid formentlig ville have vundet 6 titler de sidste 2 år (Og 3 mere i år), hvis ikke man var forfulgt af dommeren? Det er selvfølgelig fri fortolkning fra min side, men det er nogenlunde det indtryk man får.

Mht. kampen igår Gjorde Real madrid det bedre end jeg har set dem mod Guardiola, og det bliver bestemt spændende at følge det forestående ligaopgør, samt mulig CHL opgør (føler mig svært overbevist om at der ikke er nogen af de 14 resterende hold, der er istand til at vælte de to spanske hold af pinden.)
123
Gaggen, lige den situation med Pepe er bare et almindeligt frispark til gult kort, han træder ikke på Alves, hans nedtrædning ser lidt unormal ud men han rammer ikke Alves.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce