Snak

Mere indhold efter annoncen
I forhold til tidligere snak om at bringe Caraval ind igår, synes jeg lige jeg vil bringe følgende udklip fra goal.com - en journalist havde åbenbart kritiseret Mourinho for ikke at bruge spillere af egen avl, frem for indkøb.

However, after it was then revealed that Carvajal was actually suspended from participating on Saturday, he proceeded to indirectly attack the publication, labelling their report as a form of "disastrous" journalism.

"When we do our job, coaches are still criticised. When you´re wrong you must also be criticised," he continued.

"So you cannot ask for a player, who is suspended, to play. The present quality of journalism is disastrous."
Havde misset at Carvajal fik gult mod Getafe i Onsdags. Tvivler dog på at han havde spillet under alle omstændigheder.

Castilla spiller faktisk en kamp lige nu mod Montañeros. Jesé scorede efter 2 minutter.
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
Jeg er egentlig enig med Nick, det røde kort er alt for hårdt dømt. Et frispark havde været på sin plads, men et gult kort for forseelsen synes unødvendig hård.


Det er problemet med reglerne i Spanien, hvis der dømmes for hånd på bolden SKAL der gives gult. Der er ingen mellemvej. Enten kører spillet videre, ellers er der frispark med gult som et minimum.
DiMaria kommer ikke med til Moskva desværre.

Holdet der er taget afsted består af
Målmænd: Casillas, Adán y Tomás Mejías.
Forsvar: Arbeloa, Carvalho, Varane, Albiol, Pepe, Coentrão, Marcelo y Ramos.
Midtbane: Khedira, Xabi Alonso, Özil, Callejón, Sahin, Granero y Kaká.
Angreb: Cristiano Ronaldo, Higuaín y Benzema.

Kampen mellem Castilla og Montañeros endte 3-2 til Castilla. 2 mål fra Jesé og en kasse fra Morata. Forsvaret så skidt ud et par gange især Juanfran gjorde det ikke skide godt på højreback pladsen. Alex Fernandez så også lidt rusten ud et par gange. Andet mål fra Jesé mindede om det DiMaria scorede igår.

José Mourinho var på stadium og så det meste af kampen. Lige da Mourinho havde forladt stadium scorede Morata et fantastisk mål i det 93. minut. Skal se om jeg kan finde det på youtube.
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
"This match is too important to make changes to the team or reserve players. We have a solid squad and changes are made according to the characteristics of a game rather than quality. I´ve chosen the men I think will do better tomorrow against a team that has good tactics and is used to playing in the cold."


Hele pressekonferencen her http://www.realmadrid.co…gainst_CSKA,_we_will_give_our_all_in_the_match_.htm

"This morning, Moscow was covered with snow with a temperature of -10ºC. "

Ingen proble, det skal bare løbes væk..

Målene fra Castillas kamp forleden
http://www.youtube.com/w…oq3xwWJ8lz4
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kiggede lige på CKSA´s forventede startopstilling, og deres hold er ik lige så skræmmende som jeg husker det :) Love er solgt og Akinfeev, Honda og Gonzales er ikk klar til kamp. Sikker Real-sejr :)
Ronaldo > Messi You gotta love Messi, when Pepe isn't around.
Jeg kan ærlig talt ikke forstå man forventer at stille med 3 defensive midtbaner; er man bange for at kulden kommer til at påvirke så meget, at man vil stille sig tilfreds med en uafgjort? Desuden forstår jeg da slet ikke valget af Khedira fremfor Granero, sparer man Granero?

Sikker sejr vil jeg ikke tillade mig at råbe, men at gå fra Moskva uden "point" på kontoen vil være en kæmpe skuffelse. En sejr ligger til højrebenet, men udefrakommende faktorer kan komme til at spille en afgørende rolle. Er der nogen der ved, om Luzhniki er en russisk heksekeddel? Jeg kan faktisk ikke huske Inter kampen derfra, selvom jeg erindrer at have set den.
Nu skal man jo aldrig blive for hovmodig. Der er altid risiko i kampe i så ekstrem kulde som den i aften.
Doumbia har jo også scoret 5 mål denne Champions League sæson.

Marca og AS regner med Xabi Alonso, Khedira med Kaka/Özil på wing/midtbane(al efter behag).


Jeg mener ikke at Luzhniki er det værste stadium. Der er en stor atletikbane rundtom plænen så spillerne er langt væk fra tilskuerne. Jeg har været der en enkelt gang for et par år siden og der røg al larmen lige ud af stadium.


Wiki billede viser meget godt hvor åbent det er.
http://upload.wikimedia.…B_Stand.jpg
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
@Nepech
Der er altid risiko i kampe i så ekstrem kulde som den i aften.

Tilsyneladende bliver det slet ikke så koldt som man snakker om (og jeg troede): http://www.weather.com/w…ph/RSXX0063

Marca og AS regner med Xabi Alonso, Khedira med Kaka/Özil på wing/midtbane(al efter behag).

Det lyder som en bedre løsning end 3 defensive midtbaner, jeg kunne også kunne finde det nævnt på madridista.dk og goal.com (som senere har andre artikler der modsiger dette).

Det lyder fint med stadion, jeg tror det kunne være vores største udfordring til aften :)
Lækkert med vejret. Noget bedre end de -10 der blev snakket om igår. Hvornår har holdet sidst spillet på en kunstgræs bane? Mod FC Zürich?
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
Annonce