Når nu jeg ikke må skrive i kamptråden, smider jeg lige indlægget her. At dømme ud fra forsiden, er det vidst her der er mest trafik og flest indlæg om kampen:
Dommeren dømmer en skidt kamp, det kan der ikke være nogen tvivl om - og det går ud over begge hold. Neymar bliver snydt for et straffespark i første halvleg, men til gengæld får Iniesta et tyndt et i anden halvleg. Om der er straffespark på Iniesta har jeg meget svært ved at vurdere. Jeg tror at dommeren skønner, at hvis ikke Xabi Alonso havde spændt ben for Iniesta, så havde Iniesta været først på bolden. Jeg tror dog ikke at jeg havde dømt det. Derudover er der selvfølgelig ikke straffespark til Ronaldo. Forseelsen var klart udenfor feltet, så selvom der var en forseelse, hvilket der ikke kan være tvivl om at der var, kan det under ingen omstændigheder udløse et straffespark. Straffesparket på Neymar er der i min optik ingen tvivl om. Overspiller Neymar i situationen? Ja. Er der straffespark alligevel? Ja. Som jeg ser det får Neymar et tryk i ryggen, som gør at han for overbalance, hvorfor han ikke kan nå at løfte foden som så hænger fast i græsset. Som Gary Neville ofte påpeger, så skal der så lidt til, når man bevæger sig med den hastighed som professionelle fodboldspillere oftest gør.
Sidst var Pepe i mine øjne heldig med ikke at ryge ud. Det er fuldstændig absurd at den mand stadig er i Real Madrid. Hvorfor vil de have ham? Han skader i mine øjne mere end han gavner, for manden er jo en tikkende bombe - og man har ingen anelse om hvornår den går af. Hvis jeg var Ancelotti ville jeg klart satse på et midterforsvar bestående af Raphaël Varane og Sergio Ramos.
Udover det var det en flot spillet fodboldkamp. En kamp hvor begge hold spillede på sine styrker ikke og begyndte at spille med ufine metoder (selvfølgelig med Pepe som ene undtagelse). Det skal Madrid trods alt have kredit for. De spillede på sine styrker og gik ganske vidst til stålet, men aldrig over stregen og jeg synes ikke at man sad med en fornemmelse af, at der var noget ondt blod mellem spillerne. Det her er sådan en kamp, som man godt kan vise til folk, der ikke forstår hvorfor fodbold er en fantastisk sport. For denne kamp havde simpelthen noget af det hele.
Something Something Danger Zone