Snak

Mere indhold efter annoncen
Knockout,
Find en anden at debattere med. gider ikke at diskutere små bagateller med en der går i små sko.

Over9000
Det er bare fedt at du netop har spottet disse ting. Nøj hvor har jeg også bare krummet tær mange gange. Morata har selv sagt at han aldrig ville få 5 kampe i træk i Madrid og det bunder helt og aldeles i at den tillid Benzema har haft, vil Morata aldrig få.

Jeg kan udmærket sætte mig ind i at du ikke kan forstå den handling. Det virker helt sort, og det er derfor jeg savner en sportslig ledelse der kan give noget modspil til Zidane og hans måde og agere på med truppen. Jeg vil jo som sagt gerne have en anden type ledelse, fordi jeg synes vi sportsligt har fejlet i for mange sæsoner. Jeg har været enorm tilfreds med ChL titlerne og mesterskabet sidste år, men klubben er på vej ned i et sort hul, fordi man ikke har det mindste forståelse for at sætte en trup sammen. Der er hele tiden huller, enten har vi for mange midtbane spillere centralt, eller også har vi et angreb der ikke fungere. For nogle år siden havde vi pludselig kun 1 venstre back.

Jeg synes heller ikke at vi er blevet bedre til at Spotte den nye verdens stjerne med de indkøb vi har gjort os. Slet ikke når vi har haft Neymar og Mbappe i klubben uden at få skrevet kontrakt med dem eller lave nogle foregående aftaler. Noget er fuldstændig galdt.
Futbol español ya es Aytekinlandia!
Jeg så også gerne man eksperimenterede med den startopstilling og uden Benzema, selvom jeg godt ved at det sker ikke.

Jeg kræver mere fart og det skulle gerne ske i at vi har Asensio på banen med Bale og Isco, samt CR7 helt foran.

Jeg tillader mig enten at trække Kroos eller Modric ud på bænken for at spille med kantspillere igen der kan supplere vores backs.

Jeg ville endda gå så langt og spille med dobbelt pivote i ligaen nu hvor den er tabt. Så længe vi holder os i top 3.
Futbol español ya es Aytekinlandia!
Jeg har skreget på en anden struktur i klubben i så lang tid, men det ser desværre ikke ud til at ske.

Drømmescenariet ville for mit vedkommende være hvis man hentede en kompetent sportsdirektør, der i tæt samarbejde med Zidane havde 100 % magt over indkøb og salg af spillere, mens Pérez blandede sig fuldstændigt udenom, og udelukkende stod for alt det økonomiske i klubben. Vi ved dog alle at Pérez aldrig nogensinde vil gå med til det, og der vil altid være risiko for at han foretager nogle fuldstændigt hjernedøde handler. Vinicius er et glimrende eksempel, jeg er helt sikker på at Zidane aldrig nogensinde har bedt om Vinicius, men Pérez går alligevel ud og bruger 45 mio. euro på ham.

Vi havde en stærk trup i sommers med stort potentiale, hvor vi tilmed fik skabt bredde i defensiven ved at hente Theo til venstre back, en position hvor vi i sidste sæson kun havde Marcelo, og derfor manglede bredde. Så vælger man at sælge hele den offensive bredde i James, Morata og Mariano, uden at hente en erstatning, og dermed står vi i præcis samme situation som i sidste sæson, forskellen er bare at nu har vi ingen bredde i offensiven.

Havde man bare beholdt Morata, eller i det mindste slugt sin stolthed og spenderet de penge på Mbappé, verdens utvivlsomt største talent, så havde vi muligvis ikke stået her i dag. Men ja, som sagt valgte man fejlagtigt at vise tillid til Bale og Benzema, og det er forløbet præcis som forventet. Bale der er skadet det meste af tiden, og Benzema der bare fortsætter sit pinlige spil.
Jeg er bevidst om at Benzema virker som evigt fredet. Retfærdigvis har vi jo heller ikke gode alternativer. Men det har vi på resten af holdet!

Jeg ser i hvert fald gerne selv, at Kovacic starter i stedet for Kroos ellers Casemiro. Casemiro havde ingen værdi i El Clasico.
Men de vanskeligheder som beskriver her opstår kun fordi vi netop har Florentino i klubben og hans inkompetente følgere. Derfor skal han helt ud!

Og nu er det efterhånden udtrykt så mange gange af medlemmer fra Plataforma blanca og en anden Peña at vi har en gæld på ca 650 millioner euro. Derfor tænker jeg heller ikke at vi har pengene til at gå ud og poste i spillere som Kane osv. Derfor nu Florentinos drastiske ændring fra Galactico indkøb til indkøb af unge spillere. Og der har manden bare ikke evnerne. Derfor skal han ansætte en sportsdirektør ellers er det ud!

Perez har ikke købt en Galactico spiller siden 2014, da man købte James.

Jeg tvivler derfor på om Florentino overhovedet kan bidrage med mere ift den økonomiske del i klubben. Stadion projektet er gået i stå og selvom klubbens indtægter har steget, har det ikke slået gælden ned.
Futbol español ya es Aytekinlandia!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Klubbens gæld er stor, men er det ikke ligegyldigt, så længe man overholder den betalingsaftale man har med banken, og klubbens egenkapital er stor nok? Klubben har tjent MANGE penge de seneste sæsoner, og man står vist i plus mht. transfers, netop grundet man ikke har foretaget store indkøb siden James, men jeg tvivler på at alle pengene bare går direkte til betaling af gæld, det ville jo aldrig nogensinde kunne lade sig gøre for klubben, da man så ikke ville kunne erstatte ens solgte spillere.
Jeg tror bare ikke på, at vi har råd til at købe endnu dyrere spillere som priserne nu er kommet op på. Det er gælden for stor til, men vi har råd til at købe billigere spillere. Det ser jeg heller ikke noget forkert eller farligt i, men jeg håber bare at vi kan blive bedre tll det. Evt med en anden ledelse.

Når det omhandler fodboldspillere så synes jeg det er så dumt at man poster en helveds masse penge i en spiller medmindre det er CR7 osv. Vi kan sagtens komme ligeså langt billigere hvis klubben handler fornuftigt nok.
Futbol español ya es Aytekinlandia!
Som sagt er jeg ret sikker på at klubben har en helt klar afbetalingsaftale med banken, og at klubbens egenkapital er stor nok til at foretage et såkaldt Galáctico-indkøb. Det burde vi naturligvis have gjort i sommers hvor vi burde have lagt de penge for Mbappé, og forsikret ham om at han ville få masser af spilletid. Man skal ikke sprænge banken for enhver, men i sjældne tilfælde er man nødt til at gå lidt på kompromis, og det burde man have gjort med Mbappé. Han er ikke bare et hvilket som helst talent, det niveau han viste i sidste sæson vidner om et helt specielt talent, som vi kun ser yderst sjældent. Han er så vanvittig hurtig, driblestærk, udfordrende, kan spille samtlige af de tre forreste pladser, og så er han kynisk foran kassen.

I stedet valgte man fejlagtigt at vise tillid til Bale og Benzema, og det er gået præcis som vi alle havde forventet. Mbappé var det oplagte køb til truppen, og vi havde en chance for at komme af med Bale og Benzema, men forspildte det. Nu hænger vi desværre nok på dem.
@Over 9000
Slå lige desillusioneret op. Det betyder ikke det, som du tror.
Trickykid @

Du har ret, fik forvekslet det med et andet ord.
Annonce