Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kommer jo heller ikke til at ske. Det er et teoretisk scenario.


Det kunne dog være blevet noget rigtigt griseri, hvis man havde vidst det inden kampen i søndags. Så kunne det have haft indflydelse på det taktiske oplæg.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Hvis AGF får en skrivebordssejr, har vi da alt at frygte. Det burde være afgjort inden kampen i morgen, som skulle være en kamp uden nerver.
Vi slagter jo ikke Aab. Og I taber heller ikke 0-4.
Opium i årerne. https://www.youtube.com/watch?v=OMeQ57SZ4zY
Det er Viborgs eget ansvar at de ikke stiller med spillere der er i karantæne. De har selv mulighed for at holde øje med det, via holdkortene.

At det evt. påvirker tredjepart er ikke DBUs skyld og det kan DBU heller ikke lade sig påvirke af. Viborg har ikke haft styr på at Boysen ikke måtte anvendes i den pågældende kamp og det blev han.

At det så er skandaløst at man ikke har haft styr på det i DBU før nu, er skandaløst. Det er pinligt langt ud over alle grænser.

Men der skal nu alligevel ske nogle vilde ting hvis AGF skal tage til Aalborg og vinde stort, netop som AAB skal fejres på hjemmebane for The Double.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Hvad er sandsynligheden for, at FCM har lyst til ikke bare at vinde, men at smadre jer?

Hvad er sandsynligheden for, at et horribelt ringe, mentalt afmeldt og særdeles ufarligt AGF-hold samtidigt lammetæver AaB?

Det kommer ikke til at ske.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
For mig at se er det en kombination af klubansvar og DBU. At der ikke er fastlagt klarere specifikationer og bliver holdt strikst øje med det, er så amatøragtigt at det jo ikke er til at tage seriøst.

Det er klart at AGF er blevet ramt (måske ikke sådan at brugen af spilleren ændrede på det klare nederlag, hvilket også er ligegyldigt). Sønderjyske er jo i teorien også blevet påvirket. Der ligger da noget mentalt i at tro sig reddet og så alligevel ikke.

Det er muligt at I ikke smadrer Aab og vi ikke taber stort til FCM, men det kunne omvendt godt lade sig gøre.

Bevares, det kan jo lade sig gøre, men hvad er sandsynligheden?

Der er intet, der taler for, at det kommer til at ske endsige bare bliver marginalt spændende.

Havde det været snævert på målscoren, havde der været grund til bekymring. Man skal jo også tænke på mekanismerne i forhold til det taktiske udgangspunkt. FCM har intet motiv til at blæse jer helt omkuld og taber I bare med ét enkelt mål skal AGF jo vinde 6-0 i Aalborg.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Jeg medgiver at det ikke er videre realistisk. Et tidligt rødt kort kan dog hurtigt åbne for virakken. Osv. Osv.

Jeg mærker en rislen, men håber det er FA-cup-kriller.
At der ikke er fastlagt klarere specifikationer og bliver holdt strikst øje med det, er så amatøragtigt at det jo ikke er til at tage seriøst


Der er såmænd fastlagt klare specifikationer. Det er slet ikke til at tage fejl af. Nogen har "bare" ikke indtastet karantænepointene i systemet hos DBU. Det er ikke godt nok. Slet ikke. Men det fritager stadig ikke klubben for ansvar for at holde styr på om de må benytte deres spillere eller om de er i karantæne.

Jeg kan sagtens forstå at man er irriterede over den her sag i Sønderjyske.
I AGF er man nok mere irriterede over at den ikke allerede dukkede op i sidste uge.
I Viborg er man nok irriterede over at man nu mister en af de få sejre man har opnået i foråret.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Viborg bør starte op med -3 point og 0-3 i målscore i 1. division.
Annonce