Snak

Mere indhold efter annoncen
Undskyld, Mercenary.

Men lad os nu lige give Haysen en chance. Han har da, trods alt, sørget for både en ny venstre back og at Kanstrup er i klubben i de næste tre år.

En angriber og en Bo Storm, der kan spille mere end 10-15 minutter hist og her ville umiddelbart forstærke os ganske pænt.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Holdet er som sådan fint, egentlig. Udover manglen på en hitman i front.

Der er dog spørgsmålstegn ved nogle af spillerne.

Salami, Storm og Ayoub var alle skadet hele sæsonen, og læg dertil de fysiske skavanker til profiler som Tommy Bechmann og Johan Absalonsen, så bliver det en anelse tyndt.

Antalmæssigt og kvalitetsmæssigt er vi godt dækket ind, ser vi bort fra spørgsmålene omkring den fysiske tilstand ved flere spillere, særligt de offensive. 4-2-3-1 eller kald den 4-4-1-1 ligner dog det for mig bedste system.

Marin Skender; Hallgrimur Jonasson, Niels Lodberg, Pierre Kanstrup, Erik Marxen; Daniel Jensen, Adama Guira; Bo Storm, Tommy Bechmann, Johan Absalonsen; ???
http://www.bold.dk/nyt/s…g-claudemir

Hvis klubben ikke har penge til at købe en ny angriber, kan jeg godt se idéen i at leje Pourie i FCK. Han har før vist målnæse, og så kan han bo i Flensborg, hvis han vil.
Han har bare en ret træls personlighed.
Han kan lave mål.. men jeg er ikke sikker på, at han ville passe ind i klubben.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I er SÅ velkomne. Det udenfor banen til side, så får i en spiller der vil score, vinde og som kæmper for det. Han er god i kontrafasen og ret skarp. Han kunne være god for jer tror jeg. Men nok ikke billig.
På fodboldbanen er han det som Sønderjyske søger.

Problemet er så bare at man i klubben gør meget ud af det sociale - noget som Pourie tilsyneladende finder meget overvurderet.
Det kan være han er blevet ældre og klogere. Der er trods alt gået et ret turbulent år siden de ikke kunne lide ham i SIF. Måske har han opdaget han ikke er guds gave til noget som helst.
I SE vil han næsten blive stjernen, og det virker lidt som om, at det er den rolle, han befinder sig bedst i.

Under alle omstændigheder bedre end de nuværende løsninger.
Mikael Uhre bomber da 10+ næste sæson!!!
Annonce