Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg må indrømme, at jeg var noget overrasket over dagens nyhed om salget af Mads Agger til en polsk klub. Jeg tror ikke på, at vi ender på tredjepladsen og vinder medaljer, efter at vi nu har solgt to af vores vigtigste offensive spillere Ingason og Mads Agger. Men en mulig 5. eller 6. plads er selvfølgelig også pænt for en klub af vores størrelse.

Det giver mulighed for at sikre økonomisk balance, da salg af spillere er med til at finansere driften i klubben. Jeg kan også godt forstå, at nogle spillere ønsker sig en udlandskarriere, når mulighederne opstår, og spillernes ønsker vejer selvfølgelig tungt i denne sammenhæng.

Men vi bliver mindre konkurrencedygtige uden erstatninger i forhold til at opnå en tredjeplads i Superligaen. I stedet for at hente forstærkninger i form af nye spillere forsøger man at hente afløserne internt i truppen. Man kan sige, hvad man vil. Men jeg mener, at det kan vise sig, at vi får sværere ved at gentage de flotte præstationer i efteråret, hvor vi i en periode præsterede rigtig godt mod top 4 holdene i Superligaen, når vi på den måde slanker spillertruppen.

Annonce