Ift. de mandskaber jeg havde forventet der skulle kæmp i bunden, er Hobro naturligvis en overraskelse. Heldigvis er de kommet ind for afstand igen - og har ikke vundet i de seneste fem kampe og blev bl.a. kørt over af Midtjylland. Kampene uden sejr hænger nok lidt sammen med at deres farlige duo Hviilsom og Quincy er stoppet lidt op i produktionen. Jeg tror vinterpausen kommer kærkomment for Hobro grundet deres smalle trup, og så er det op til Jonas Dal at oplade batterierne igen til foråret.
FC Vestsjælland er også gledet ned i bunden, og modsat sidste sæson vælter det ind med mål i deres egen ende, som jeg havde forventet grundet Michael Hansens udmelding inden sæsonen, hvori han proklamerede en mere offensiv seværdig fodboldform. Jeg synes ikke de er tilpas gode nok offensivt, til at kunne åbne lidt op fra den defensive organisation - indtil videre kæmper især Festersen dog noget imod min spådom.
OB troede jeg egentlig ikke ville være en del af nedrykningsspillet - alene grundet Falk og Emil Larsen. Nu har Falk så været skadet igen igen igen, mens Emil Larsen ifølge rygterne er en udstødt person i OB-truppen. Med Ove P kommer der mere fokus på den defensive struktur og dødbolde - lidt beton a la Lars Olsen og Viggo Jensen tiden, bare med et noget dårlige materiale og ikke en trup der er decideret skræddersyet til den form for fodbold. Truppen synes jeg i øvrigt er skævt sammensat af Jesper Hansen.
Silkeborg anser jeg næsten som døde, de har ikke scoret i 7 af 11 kampe hidtil, og jeg har svært ved at spotte hvilken spiller i deres offensiv som pludselig vil sprudle. De får en meget svær sæson.
Randers havde jeg egentlig anset til at skulle ligge i den nederste halvdel, men deres defensiv under Colin Todd er bundsolid, og har hidtil kastet 6 Clean sheets af sig, uden jeg egentlig er synderligt imponeret af den nye målmand i Randers. Men holdet fungerer stærkt som en enhed i det defensive. Det skal den dog også være, fordi kun to gange har de formået at lave mere end et mål.
Silkeborg anser jeg som dead and gone, mens sidste nedrykningsplads formentlig bliver en kamp mellem Hobro, Sønderjyske, FCV og OB. AaB og Esbjerg der hidtil har skuffet anser jeg som for gode til at kunne rykke ned.