Snak

Mere indhold efter annoncen
Det lader til, at der er en tro på, at det kan godt ihvertfald hos Dalgaard.

"Jeg tror på, at vi kan spille med i den sjove ende af tabellen, og det synes jeg, at vi skal gå efter. Intet er umuligt", siger Dalgaard.

Top 6 er inden for mulighedernes rækkevidde, så vælger at tro på at vi kan lave klubbens bedste resultat.











Spændende med Kees Luijckx. Han ser ud til at være gardering til forsvaret og midtbanen. Siers Meers var seneste hollænder i klubben, og han gjorde det hæderligt.
Jeg har forvekslet Mees Siers med belgiske Gill Swerts. Swerts gjorde det fint i klubben, mens Mees Siers kun fik tre kampe.
Siers var mega elendig. Swerts gjorde det okay.

Nu skal vi lige se Kees i aktion men umiddelbart dækker han vel egentlig samme positioner som Baldur. Nu kender jeg ham ikke og har bare kigget på transfermarkt hvor han er opgivet som centerforsvarer der også kan dække defensiv midt - det er vel det samme vi har i Baldur.
Ja, det ligner en ekstra gardering, som måske skal ses i lyset af Sigurdsson skadesproblemer. Han var dog tilbage fredag, og derfor kan det undre, når Marc Pedersen også kan gå ind som stopper. Bredde i SE kan vi ikke få nok af.

Nu skal vi bare have den højre back.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg tvivler på at vi får den højre back efter signingen af Luijckx. Mon ikke bare man tænker at man har Marc P, Baldur og Kløve som kan spille den back? Alt efter hvilken modstander vi møder. Vi har jo pragmatikeren Michelsen på bænken til at tegne de taktiske linjer.

Vi er jo også snart i oktober - det er vel begrænset hvor mange backs der løber rundt derude i en kampmæssig fysisk forfatning som er lønsom for Sønderjyske.
Det ser umiddelbart fornuftigt ud med den nye spiller.

Masser af erfaring fra Æresdivisionen og så har han offensive kvaliteter og virker teknisk velfunderet.

Videoer med spilleren:

Præsentationsvideo med mål: http://www.youtube.com/w…v5bcAvSkNso
Scoring på indlæg: http://www.youtube.com/w…kYxGzg_76gA
Frisparksmål: http://www.youtube.com/w…84EC3B2CF17

Man kan vist også lade ham sparke et frispark en gang imellem.



Ren ønsketænkning men vi kan gå på førstepladsen med en 2-0 sejr på fredag.

Kan egentlig godt lide mulighederne i en 4-4-1-1 opstilling eller lignende hvor man ihvertfald teoretisk set kan spille lidt mere offensivt end eksempelvis 4-1-4-1, og det kunne være interessant at se, hvordan en angrebskombination med Bechmann/Dalgaard kan udnytte det. Håber at Bechmann bliver klar til OB-kampen.

OB har lukket mange mål ind i superligaen men har nu fået tilgang af en ny målmand, der har spillet for Dinamo Kiev blandt andet mod Ajax Amsterdam og en ung Luis Suárez i en champions league kvalifikationskamp i 2010 som 17-årig. Så ved ikke om han står distancen men muligvis bedre. Håber trods alt på to mål.

Glæder mig til kampen.
Det bliver en interessant kamp.

4-4-1-1 med Bechmann på spidsen og Dalgaard lige bagved vil være værd at prøve.

Omvendt er jeg stadig begejstret for 4-1-4-1 med Drachmann på 6´eren og Madsen og Guira lige foran. Det kan give kanterne mere offensivt spil.

Ja eller Dalgaard som boksspiller og Bechmann som angriber til at løbe i dybden. De har begge to forudsætninger for gode aktioner, der supplerer hinanden i forskellige positioner.

OB har været et af de hold, som det foreløbigt har været lettest at score mod, så der skal tænkes offensivt.

Det var fint at Jeppe Simonsen fik et debutmål, og bredden på holdet bliver også en faktor, hvis der skal opnås gode resultater på den lange bane.

Jeg kan se 2-3 muligheder for varianter på holdkortet på fredag.























Annonce