Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, han har niveau til mere, men spørgsmålet er nok hvor. Jeg tror ikke, han kan begå sig i en de store ligaer. Måske i en mindre klub i Frankrig.
Man imponeres bare igen og igen af det her hold. Denne gang overkommer man den ekstreme EL-exit-skuffelse.

Kees burde være lettest at finde enighed med. De andre to bliver sværere.

Haha, nærmest mandrilagtig voxpop med Drachman, der står og klapper lidt sporadisk til publikum, hvorefter intervieweren siger "Vild jubel, Janus".
http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/Avis-FCK-og-Broendby-foelger-ung-svensker/

Fandt lige denne gamle nyhed om Kroon.

Han var vel nok kampens spiller, og han bliver svær at holde fast på.
OB i forfald. Ham Edmundsson de har hentet i Vejle, ser dog meget spændende ud. OB må godt sende ham til det sønderjyske, hvis de ikke vil bruge ham fuld tid.
Der er lagt op til en revanche i forhold til fodboldkampe i efteråret, hvor der nok er en del, der kan huske AaB´s storsejr på Aalborg Stadion sidste efterår, hvor kampens resultat var meget i Aalborg spillernes favør men herefter heldigvis en givtig sejr i foråret på vejen mod sølvmedaljerne.

Det er absolut ikke nogen fordel at have en forhenværende træner på det modsatte hold, der i hvert fald har et rigtigt godt kendskab til de spillere, der spillede under hans ledelse.

Så er spørgsmålet til med, om vi kan fortsætte den nuværende stime som på et eller tidspunkt flader lidt ud, og det afhænger vel af om vores profiler kan spille på det samme niveau som mod Randers, som lignede et europæisk niveau.

På den positive side lader det i hvert fald til, at AaB er et svingende hold i denne sæson efter nederlaget til Silkeborg, men som vi også så sidste sæson kan der ske lidt af hvert på Aalborg Stadion, hvor der formentligt kommer flere tilskuere, end der var i Randers til den seneste kamp.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Truppen til dagens kamp mod AaB i Aalborg:


Marin Skender
Nicolaj Ritter
Marc Pedersen
Ramon Rodrigues
Kees Luijckx
Simon Kroon
Marc Dal Hende
Janus Drachmann
Nicolaj Madsen
Mikkel Hedegaard
Troels Kløve
Sakari Mattila
Mikael Uhre
Philip Zinckernagel
Pierre Kanstrup
Lukas Fernandes
Marcel Rømer
Matthias Maak


Skader:

Absalonsen, Bechmann og Olesen
Kan man spille penge på Dal Hende scorer med roen?

På hjørnespark og andre dødbolde bør Sønderjylland være konstant farlige. Det er nærmest bare en bold ind i det lille felt, så sker der ting og sager. Nicolai Larsen bliver stående på stregen...

Jeg forudser et nederlag til AaB.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Jeg håber din forudsigelse holder stik, fordi så knækker rækken. Sønderjyske ligger lige som bindeleddet mellem suptoppen og bunden, så en sejr vil være meget kærkommen. Jeg tror dog det bliver tæt.
Der er et ganske fint odds på Dal Hende:

Marc Dal Hende scorer på hovedstød 16,00

https://oddset.danskespil.dk/allekampe/vinderen/event-429241.html

Det er en regnvåd dag i dag i hvert fald længere mod syd, hvor det på nogle tidspunkter har øsregnet, og det kan godt komme til at sætte sit præg på dagen. Hvis har jeg skulle tippe ville jeg overveje flere løsningsmuligheder.

Tror det bliver en lige kamp på en dag, hvor vejret bestemt ikke er i top, og hvor marginalerne kan blive afgørende.



God frisparksmulighed til Madsen, men ikke så godt udnyttet.

Spillerne glider rundt i den silende regn.
Annonce