Snak

Mere indhold efter annoncen
Man tager det i hvert fald afslappet på stranden ved Flovt og ser frem til kampene på træningsopholdet i Spanien.

Mange gange har træningskampene været jævne eller svingende. Kan huske at vi vandt over Wolfsburg i sommeren 2011, hvorefter spillerne så knap så heldige ud i en kamp mod Lyngby ugen efter. Det var også på det tidspunkt, at vi hentede Tommy Bechmann, hvilket var et af de store samtalepunkter den sommer.

Resultaterne betyder knap så meget i træningskampene men synes, at det er vigtigt, at der bliver lavet et par mål.





Kommer en forlængelse af kontrakten med en lokal gut i morgen.
Puhha nu er Kroon også væk...vi må have en erstatning med et ekstra gear, en Baskim Kadrii eller lignende.
Kroon? Til hvem?
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
Mere indhold efter annoncen
Annonce
For så vidt EkstraBladets artikel står til troende: En pris på 5,5 millioner for Kroon samt Dal Hende og Drachmann her og nu forekommer mig umiddelbart ret lav. De to sidste må vel betragtes som vigtige brikker i bestræbelserne på at nå slutspillet og som artiklen nævner er der ret mange tv penge på spil i forhold til den endelige placering. Og Kroon er i sig selv så tilpas dygtig, at han med halvandet år igen af kontrakten burde koste i omegnen af 5,5 mill.
Det skal lige siges, at jeg ikke besidder nogle særlige forudsætninger for at vurdere dette.

Omvendt kan man så gøre rent bord her og nu og starte opbygningen af et nyt hold med en ny træner. Det minder bare lidt om, når man fremhæver de positive effekter af en skovbrand.
Bitre Nord
Ja, det er en ret lav pris for 3 gode spillere, enig, men det er altid en lille klubs lod...

Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
Vi kan jo i princippet ikke forlange det store for hverken Drachmann eller Dal Hende i og med at kontrakten udløber til sommer. Det er vel max 1mio samlet, og det vil ikke give mening såfremt man skulle ramme top6.

Simon Kroon er dog en anden sag. Men han blev så også hentet transferfrit i Malmö mig bekendt, så det blir en større fortjeneste man sikre sig. Han har noget x-Factor over sig, men vi har trods alt klaret os uden ham flere gange i efteråret idet han har været kontinuerligt ramt af småskader.

Fik jeg i øvrigt nævnt at jeg ikke kan døje Steinlein og hans Fedtmule-grin.

Et umiddelbart gæt er også at de tre SE-spillere her aldrig har figureret på Ankersens computer.

Edit: Umiddelbart er vi jo dækket okay ind med Zincker, Absa og Kløve. Men ja - ophørsudsalget stopper vidst aldrig. Og min tiltro til den grå mus Claus Nørgaard ligger et meget lille sted.
moderator
Er der nogen der kan lide Steinlein? Men bittert hvis Kroon smutter. Dog er vi vel tæt på at have dækning i truppen, omend ikke på samme niveau.
https://kortlink.dk/sudv
Fat mod drenge - Greko fra Brøndby på vej. Eller noget....
Annonce