Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er med stor sandsynlighed større forventninger til ham i en klub, der har en omsætning i omegnen af 100 mio. SEK og 20-25.000 tilskuere i gennemsnit.

Jakob er åbenbart en del af en magtkamp i sin svenske klub, ifølge rygter i pressen.

https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/udenlandsk_fodbold/skandinavien/strides-om-alt-dansker-presset-af-magtkamp/6976074

Måske kunne han få en rolle igen i en jysk klub på et tidspunkt. Man må tilføje, at han nu har prøvet at være i en hovedstadsklub med den forventningshorisont.







Godt nytår allesammen.

Spændende hvad det nye år vil bringe...
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/avis-sparta-rotterdam-vil-af-med-nicholas-marfelt

Set i lyset af Simon og Ritters skader i efteråret synes jeg, det vil være fint at få ham retur.
Underlig historie med ham, men ja, enig.
Michelsen fyret - kom hjem og byg videre på det flotte projekt i Sønderjyske!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ku´ være dejligt, men det sker nok ikke. Han bør også stile højere.
At være med til at bygge Sønderjyske op til en stabil top4 klub, må da være ambitiøst nok. Der er vel kun de begrænsninger man selv sætter sig. Tror ikke at FCN var kommet så langt som de er hvis man havde haft samme begrænsende mindset som der hersker i Sønderjylland. Forudsætningerne i Farum er i hvertfald ikke bedre som udgangspunkt. Kan desværre læse at Kløve har afvist forlængelse og at Kees tøver. Tror desværre godt at det kan hænge sammen med trænersituationen. Jeg kan ikke forestille mig at truppen er specielt tilfreds med Claus.
Det kan vel også tænkes, at Kløve gerne vil en tur til udlandet, og det er alt andet lige nemmere, når man er gratis.

Men det kan også tænkes, at spillerne ikke er ubetinget tilfredse med situationen i klubben og derfor tøver lidt.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Tænker også at forventningerne til Michelsen vil være for høje. Det er dog muligt han vil kunne leve med det såfremt det kun er fra fansene.

Marfeldt retur ville egentlig ikke være helt dumt. Eneste minus er vel at truppen allerede er for stor som det er nu.

Kløve og Kees må man strække sig for. Kees er vel garanteret tæt på fast spilletid og må da kunne forlænges. Der er selvfølgelig også den mulighed at de har andet på beding?

Kees kunne jo i kraft af sine præstationer igen se muligheder for en retur til hjemlandet?
Tror virkeligt ikke at kløve har "mave" til udlandet. Han ligner en der har brug for meget trygge rammer og selv her har han endnu ikke slået vingerne ud. Vi kan alle se at han er en svane, men han tror selv at han er en ælling. Kan være de økonomiske vilkår, han er blevet tilbudt er for ringe eller, som jeg siger, noget med trænersituationen. Jeg mener at både Kløve og Kees er en del af holdets rygrad og burde have været forlænget for lang tid siden.
Annonce