Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg mangler ord.

Der er intet der fungerer. Jeg har tidligere forsvaret Søndergaard mod kritikere, men spørgsmålet er om der snart skal friske øjne på holdet.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
Lars Søndergaard skal fyres efter kampen og det kan kun gå for langsomt

Han har da formået at smadre holdet fuldstændigt
Hvad fanden er det for en måde at stille op på, føj forhelvede
Hvis vi ikke engang kan få point mod OB, så har vi INTET at gøre i superligaen overhovedet
[b]SønderjyskE[/b]
Årh hvad fanden. OB har tidligere ført 5-1 mod HFK og tabt. Denne gang gik det dog ikke ;-)

Gennem de sidste mange år i Superligaen har defensiven altid været i højsædet. Præcis som den er det i Viborg nu. Arbejdshandskerne er smidt, og det går den forkerte vej med dumme og ubrugelige indkøb. Der er næsten kun handlet ind offensivt, men det er forsvaret, der er problemet.

Klubben har i flere år klaret sig i ligaen med det mindste budget, og det kan ikke blive ved med at ende godt. Det ligner en tur i 1. division, og det er måske ikke det værste, der kan ske. Så kan klubben få ryddet op og begynde på en frisk.
Jeg frygter bare, at hvis vi ryger ned, så bliver der skåret så meget i budgettet, at vi ikke kommer op igen.
Haderslev FK - 1992 HFK Sønderjylland - 2000 SønderjyskE - 2004
moderator
Noget der har bekymret mig under Søndergaard er, at mens vi har formået at spille en anelse pænere, så er vores defensiv slet ikke lige så kompakt som tidligere. Især vores midtbane er langt mere porøs end tidligere. Og den kompakte defensiv var trods alt et centralt element de sæsoner hvor vi overlevede.

Manglen på den teknisk stærke offensivspiller (i de kampe hvor Bo Storm har været ude med skade) har bestemt heller ikke hjulpet på det.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man skal være stor optimist, hvis man tror, at SønderjyskE overlever i denne sæson - også selv om der kun godt og vel er spillet en tredjedel af kampene.

Nu kan jeg se, at Francis Dickoh træner med i FCN, fordi han ikke kunne få en kontrakt i FCM. Hvis SE vil have en chance for at overleve, så skal pengepungen findes frem, og der skal forsøges at lave en aftale med Dickoh - kort eller lang aftale er lige meget.

Til januar mener jeg, at klubben bør forsøge at leje Marvin Pourie i FCK, hvor han er helt ude i kulden. Der skal ske noget drastisk, for formkurven peger kun en vej.
Det er ret snyd at oprykkerholdene klarer sig så godt...
Pinligt ringe, men det er jo som det plejer
[b]SønderjyskE[/b]
Hvorfor er det pinligt ringe?

Sønderjyske spiller kampen perfekt taktisk.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Nå okay, du mener at det er perfekt at Skender er nød til at hive vanvittige redninger op for at holde os i kampen?

Og at vi INTET har haft offensivt, vågn nu op .. det går jo ikke godt 45min mere
[b]SønderjyskE[/b]
Annonce