Snak

Mere indhold efter annoncen
Zinckernagel har spillet 1.116 minutter og været medvirkende i 6 mål
Uhre har spillet 2.042 minutter og har været medvirkende i 6 mål
Greko har spillet 2.028 minutter og har været medvirkende i 13 mål

Det jeg prøver at sige er, at Zinckernagel havde haft mindst samme output med tillid fra trænerne.
Endda havde spillet nok også været mere kreativt i offensiven, og Greko eller Kees havde ikke behøves at score på en tilfældig dødbold i hver kamp for at skaffe point.
Det passer jo heller ikke, at Uhre kun har været involveret i seks mål. Han har stor betydning i rigtig mange målgivende angreb. At han så har sidste eller næstsidste fod på bolden alt for få gange, er i den henseende ligegyldigt.

Zinckernagel er ikke god nok taktisk og har ikke fungeret sammen med CN, og derfor er det bedst for alle, at han kommer videre.
Det passer jo heller ikke, at Uhre kun har været involveret i seks mål. Han har stor betydning i rigtig mange målgivende angreb. At han så har sidste eller næstsidste god på bolden alt for få gange, er i den henseende ligegyldigt.

Og du mener ikke Zinckernagel har været med til at sætte målgivende angreb op når han har spillet?

Zinckernagel er ikke god nok taktisk og har ikke fungeret sammen med CN, og derfor er det bedst for alle, at han kommer videre.

Tror desværre at det er den gode Claus Nørgaard hvis taktiske forståelse som er helt i skoven. Ideen om at spille god offensiv fodbold virker i hvert fald til at være en by i Rusland.
moderator
Men det er, om man kan lide det eller ej, en væsentlig forudsætning for vurderingen af om det var rigtigt eller ej at sende Zincker videre eller ej. Pt er CN´s fremtid i klubben desværre ikke til diskussion, hvorfor det er hans måde at spille fodbold på der er det væsentlige. Zincker har haft gode momenter, det det samlede output har hverken været på niveau med det Uhre eller Greko har vist.
https://kortlink.dk/sudv
Zincker har haft gode momenter, det det samlede output har hverken været på niveau med det Uhre eller Greko har vist.

Uenig. Forskellen har været spilletid og tillid fra træneren.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Geddar har nu fuldstændig ret. Når KLAUS har lagt sig fast på at spille 4-1-4-1 på den måde han nu engang gør, er det svært at finde plads til Zinckernagel, fordi den position han ville skulle udfylde gør at han får et defensivt hårdere arbejde som ikke er en styrke alt imens han rent offensivt kommer for langt væk fra hvor han er dygtig.

Ydermere har KLAUS et kæmpe fokuspunkt på dødbolde(som flere andre dødssyge danske trænere) hvor Zinckernagel heller ikke kan beskyldes for at excellere.

Zincker havde nogle gode kampe som hængende angriber i en 4-4-2, hvor KLAUS dog ikke kunne få balancen til at gå op. Man kan så spørge sig selv om han har lykkedes med et bedre udtryk i en 4-1-4-1?

Rent fodboldmæssigt er det lidt sørgeligt at Zincker skippes alt imens Eggert Jonsson er blevet fast mand. Her kan man snakke om en prioritet af fysik, dødboldsstyrke og tons kontra teknik og flair. Og det er så det KLAUS prioriterer.

Det syns jeg på sin vis er trist fordi Sønderjyske virkede til at være udviklende under Jakob Michelsen. Og når man kigger på at Haysen havde samtaler med Kuhn(som ligger henad Michelsen), Thomas Frank og Christian Lønstrup kan man undre at man endte op med KLAUS, som er væsentlig mere defensiv med non-risiko i det offensive spil.

Vores offensive spil er henlagt på lange bolde mod frimærkerne til Uhre eller dødbolde. Det er en afvikling ift det Michelsen stod for, og et skridt imo, tilbage til Lars Søndergaard. Det er meget lidt inspirerende at se på.

Hvorfor så hente en spiller som Zincker i første ombæring der slet ikke matcher KLAUS´ defensive tonser stil? Der ligger nogle modsætninger som kunne være interessant at få nogle ord på fra Haysen.
Meget enig, Lentini. Men blev Zincker ikke hentet under Michelsen?
Når nu Uhre forsvinder, åbner det selvfølgelig for andre taktiske dispositioner, medmindre man finder en tro kopi af ham. Her kunne Zinckernagel måske have fået en ny chance. For lige nu er der ingen åbenlyse Uhre-arvtagere i truppen.
@ Merc

Du har ret. Zincker blev hentet sommeren 16/17, hvor Michelsen skiftede et halvt år senere. Så Haysen skal ikke svare på så mange spørgsmål alligevel.
Zinckernagel kommer med en lille sviner:

"Til alle jer med lyseblåt blod i årene", vil jeg gerne sige ordenligt tak for alt. I er bare fantastiske.

Jeg har nydt godt af jeres opbakning på Sydbank park og jeg kommer til at savne den fantastiske stemning i altid skaber.

Det hele er gået meget stærkt for mig de seneste dage og nu sidder jeg lige pludseligt meget langt væk og tænker: Hvad skete ser lige der?

Jeg kom til klubben for at udvikle mig som spiller og få at bidrage med nye nuancer til en klub i bragende udvikling, under Michelsens ledelse."

Annonce