Snak

Mere indhold efter annoncen
OB på 3-1.

Kan vi slå OB, er overlevelsen i hus. Ellers skal vi tabe rimelig stort til Lyngby i sidste runde.

Vi kan også håbe, at Silkeborg vil drille Lyngby.
Man må håbe at Silkeborg stadigvæk spiller for at gøre en god figur i kampen mod Lyngby Boldklub, selv om de er rykket ned. Når de rammer topniveauet spiller de egentlig ganske god og til tider underholdende fodbold. Samtidig er de gode til talentudvikling.


Og samtidig at OB slapper rigtig meget af.
Lyngby er ude og Silkeborg på eget plastik. Håber på Silkeborg hjælper os lidt (o:
Nogen, der ved, hvad forskellen i præmiepenge mellem at vinde eller tabe pokalfinalen er (mulige europæiske kampe fraregnet)?

Kan det betale sig at tabe, hvis man i stedet bliver nr. syv i ligaen (og ovenikøbet får en europæisk billet derigennem)?


Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er vel en form for hypotetisk diskussion lige nu. Jeg håber på en sejr i pokalfinalen og en gavnlig effekt for klubben i fremtiden.


Jeg håber naturligvis også på en finalesejr og forventer, at holdet går efter den. Jeg forsøger bare at forstå, hvilken situation klubben står i.


Lad os håbe at AaB´s forsvarsspillere er i gavehumør i morgen. Vi har spillet flere gode kampe mod AaB i tidens løb, og i en af de kampe i 2015 var der et godt eksempel på, at AaB´s midterforsvar af og til kan være lidt for gæstfrie.

AaB´s forsvarsspiller Rasmus Thelander spillede lidt for nonchalant midt på AaB´s banehalvdel, og det gav Marvin Pourie en friløber, som han scorede på, og vi kunne udligne til 1-1 i kampen efter 49 minutter.

Dette blev også en vending på kampen, og det blev efterfølgende til en sejr på 4-1 på mål af Silas Songani, Bjørn Paulsen og Johan Absalonsen.

Herlige minder.

Gense kampen her

https://www.youtube.com/watch?v=qTy9VsmLf70



Glæder mig til i aften, men træls at en sejr kan koste penge.
Men hold der kommer i Europa League kan tjene et tocifret millionbeløb. Kvalifikationskampene generer også indtægter, selv hvis man ikke kommer så langt. Det kunne være skægt at prøve igen. Husk nu at vi kun var et kvarter fra gruppespillet dengang i Prag. Vil vælge at fokusere på det positive her på kampdagen.


Annonce