Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg mener nu ikke, at Milan har ret langt op til Juventus. Siden november har de to hold fået stort set lige så mange points og Milan vandt endda deres indbyrdes opgør i Milano. Og selvom det smerter mig at indrømme det, var Milan langt mere med i kampene mod Barcelona end Juve var mod Bayern.

Jeg mener, at Juve og Milan allerede er på ca. samme niveau, måske lige med Juve en lillebitte tand foran. Men Milan har nærmet sig meget, især efter at man har fået spillet holdet sammen og har fået Balotelli.

Juve er på vej mod et fortjent mesterskab, helt sikkert. Men jeg mener ikke, at man er så sindssygt suveræne, som mange gør dem til. Også derfor jeg i modsætning til f.eks. Gusten aldrig har følt mig skråsikker på mesterskabet. Juve har heldigvis med held og dygtighed vundet svære kampe som dem mod Catania, Bologna og Inter indenfor den sidste måned. Men hvis nu bare to af dem var endt uagjort, så havde der jo stadig været spænding om mesterskabet. Så nej, mesterskabet har i mine øjne ikke været helt så meget en selvfølge, som mange af jer andre har gjort det til.

Juve har også spillemæssigt hakket gevaldigt i det i år i forhold til sidste år. Dette er dog blevet kompenseret - heldigvis - ved lidt større kynisme. Sejrene mod Catania og Inter var ret beset lidt heldige, men det er sådanne sejre, der viser, at man har mental styrke og det er en lige så stor forudsætning for at blive mestre som at man har de tekniske/spillemæssige kvaliteter...
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Vi så sidste sæson hvad Napoli formåede når der også var CL på programmet. Milan bliver eneste konkurrent til Juventus om mesterskabet næste sæson.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Farso, det er forsvaret der er forskellen.
http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2012/11/15-Dejan-SAVICEVIC-Panini-Etoile-Rouge-de-BELGRADE-1991.png
Muligvis, Farso. Juve har en solid bagkæde og en løbestærk midtbane - det er det, der vinder Serie A, med mindre man har Zlatan.

Vi kommer kun til at drille jer, hvis vi kommer i Champions League. Ellers er der ikke penge til forstærkninger.
Vi så sidste sæson hvad Napoli formåede når der også var CL på programmet. Milan bliver eneste konkurrent til Juventus om mesterskabet næste sæson.


Det kommer jo også an på hvem Napoli formår at hente i transfervinduet.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Juve er stadig langt foran Milan og får endnu en nem serie A titel i 2013/14. Vi må desværre blot erkende, at Juve er en klasse over samtlige andre italienske hold.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Vi napper dem næste år :) sælger Jovetic og henter 3 solide forstærkninger, så er vi der!
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Så skal i nok ikke sælge Jovetic, hvis i skal gøre jer forhåbninger om en topplacering:-)
Forza Napoli Sempre!
Jo da, vi hiver da en der scorer flere mål, faktisk har Jovetic ikke været så afgørende for os, og da slet ikke som f.eks Cavani. Vi har 17 eller 18 spillere der har scoret i år, og snart er Rossi tilbage på græs.
“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Jeg kan dog godt lide Jovetic, og mener også han er en af jeres vigtigste spillere. Men det kommer også an på hvor meget i kan få for ham. I har på papiret et intressant hold, der kun bliver stærkere til næste sæson.
Forza Napoli Sempre!
Annonce