Snak

Mere indhold efter annoncen
Juventus har helt sikkert også lavet nogle rigtig gode køb, men det var mere et svar til Gusten, der skrev at det ville være underholdende at se Benitez købe ind for 124 millioner euro. Der skal man altså lige feje foran egen dør først.
Forza Napoli Sempre!
Helt enig. Det er også i det lys at mit indlæg skal ses. Alle klubber har perioder hvor de henter en masse middelmådige spillere. Juventus var i den periode for en håndfuld sæsoner siden, men er kommet ganske godt efter det i de to seneste sæsoner. Det omvendte kan så desværre siges om Inter for tiden.

Det skal så lige siges at Benitez i mine øjne er kendt for at hente kvantitet fremfor kvalitet, men måske overrasker han mig for en gangs skyld.
Uha ja, for har din egen klub på et tidspunkt gennem sin +100 årige eksistens haft en elendig sportsdirektør, så kan man i hvert fald ikke være efter andre klubber for det samme. Det er jo gøg og gokke det her.

Hvis Juventus genansatte Secco, så ville I sidde klar med popcorn og cola, ligesom jeg gør nu med Benitez.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Måske ender man med at hente Melo, Amauri og Diego til sammenlagt 72 mio. euro.

Eller Mancini, Muntari og Quaresma for 50+
Vil mene at alle de store italienske klubber har brugt store summer paa spillere der har vist sig at vaere kaempe flop.

Vores dyreste spiller under Lotito: Mauro Zarate. Ham betalte vi 20 mill euro for, til sammenligning kostede Hernanes f.eks omkring 10 mill euro.

Synes ikke nogen af de store klubber i Italien har sports direktoerer ansat der har for vane at lave kaempe scoop. Vil naesten mene at den italienske klub hvis sportslige ledelse fortjener mest respekt er Udinese, de har fandme fundet nogen fantastiske spillere og saa for meget smaa summer.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vidal til €12M?

Pogba gratis?

Barzagli til €400.000?

Pirlo gratis?

Hvis ikke disse 4 handler kan kaldes for scoops, så ved jeg ikke hvad der skal til.

Derudover kostede Hernanes omkring €13M, mens Zarate kostede €24M.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Skulle have formuleret mig anderledes, da " scoop " kan forstaas paa mange maader. Jeg taler om at koebe ukendte spillere eller talenter og saa saelge dem for store summer senere f.eks

Af de spillere du naevner er Pogba naturligvis et godt eksempel, imens baade Vidal og Pirlo var etablerede spillere inden Juve koebte dem.
https://c1.staticflickr.com/9/8599/16255269225_793dd48c0b.jpg
ilsemprelaziale:

Pantaleo Corvino var nu ret god til at spotte talenter tilbage i starten af 00erne for Lecce i form af Vucinic, Bojinov, Christian Ledesma, Marco Donadel og Cesare Bovo. Om det er store summer man fik for dem kan diskuteres men med tanke på klubbens størrelse er det alligevel ret imponerende det man havde gang i. Nogen stor klubber er det hellere ikke, men Corvino var vist hellere ikke helt elendig da han var i Fiorentina i de seneste par år. Han er i hvertfald for min skyld velkommen i Inter.
Nu snakken er ved Corvino, købte Melo for 8 solgte for 25 året efter, Juvetic til 8 og forventes 30.

“Gli arbitri italiani sono i migliori al mondo. E comunque preferisco evitare ogni polemica, e parlare solo di calcio giocato”: così Antonio Conte ha risposto in Turchia
Ud af eksempelvis 10 handler - både billige og dyre handler - vil der altid være flops og scoops indimellem. Når pengene er så små, som de er i Italien i øjeblikket, så trædes der varsomt.

Milan hentede eksempelvis Kaká for ca. 50 mio. kr. Men siden er det blevet dyrere på det brasilianske marked, fordi klubberne ved, hvad deres spillere er værd, og flere af dem selv er kommet til penge.
Annonce