Hvorfor er det egentlig at Mourinho er så usympatisk? Siger han lede ting? Uanset hvad er han i hvert fald underholdende. Det ville være kedeligt uden ham.
Jeg har også været stor fan af hans flabede måde at være på i det meste af hans karriere, han er netop meget underholdende og et frisk indslag.
Det kan dog gå over grænsen hvilket det tydeligvis gjorde i en periode i Real da han fik meget modstand fra egne fronter og sidenhen dæmpede sig hvilket man kan se nu og i et stykke tid.
Usympatiske hændelser var fx. da han kaldte Barcas assistent-træner en "pik". Det er ikke frisk eller sjovt, det er bare plat og lavt niveau. Værst var det vel da han gik hen og stak en finger i øjet på selv samme træner under en tumult. Det var for meget.
Så var det naturligvis heller ikke fedt hele tiden at skulle høre på hvordan Barca har købt UEFA eller hvad han sagde, men det kan jeg dog leve med hvis ikke det hjalp med at skabe en ond stemning blandt klubberne som udmøntede i mange slåskampe, hårde taklinger og decideret overfald på banen. Han var vel en del af det, selvom det var spillerne der gjorde det meste (dog ikke prikken-i-øjet).
Når det er sagt synes jeg han er ganske høflig og gentleman nu, hvilket jeg også rigtig godt kan lide. Jeg kan bare godt li at alle er venner, selvom der er rivalisering.