Snak

Mere indhold efter annoncen
Der florerer et rygte om, at Drogba har givet sin agent lov til at forhandle med Barcelona.
Er det noget i kan bekræfte ?
Fenerbahce
Messi har vist sig fra sin gode side. En teenager der efter sygdom og en transplatantion ønskede at se Messi, fik senere sit ønske opfyldt.
Der bliver diskuteret meget om hvilken angriber der skal hentes til klubben. Det er virkelig svært at gøre sig klog på. Men jeg synes generelt der bliver talt om at den ene og den anden angriber ikke vil kunne fungere i "systemet" fordi de ikke er alsidige nok og ikke kan spille bredt. Det forklares jo med at Messi spiller den falske 9er og i realiteten ikke skal have en mand direkte foran sig. Er det korrekt forstået?
Det er primært sådan Barca har spillet de seneste 2 sæsoner, og det har da absolut båret frugt. Det er jo mindre marginaler i denne sæson der gør at vi ikke står med en CL-titel på lørdag.
Men er problemet i virkeligheden at det pludselig er blevet vigtigere hvor på banen Messi er bedst, i stedet for at fokusere på hvordan holdet bliver bedre.
Hvis Messi igennem hele næste sæson tager udgangspunkt i en højrekant scorer han muligvis "kun" 35 mål i La Liga, men det giver måske plads til at en central angriber (fx Falcao, Llorente eller Graulund) scorer 30 La Liga mål.
Det vil givetvis medføre at Messi ikke bliver suveræn topscorer og skal aflevere sin Balon d´or-pokal til Ronaldo. Men omvendt bliver Barca måske et endnu bedre hold end de er nu.
Dette er naturligvis blot en hypotetisk tanke.
Holland har sgu hevet Afellay med til EM.

Fint med noget spilletid. Trist hvis han igen går i stykker.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Er Afellay ikke bare en del af en 35-mands bruttotrup eller lignende?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ahh, sandt nok.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
http://barcelonafc.dk/Sh…ews&id=3107
Kan Mourinho også gøre andet end hente spillere som vi er interesseret i? Eller spillere der bliver rygtet til klubben.
Gennem de seneste år det udviklet sig til en tendens...
Ýayá Toúre vil i virkeligheden være den værste spiller, der vil kunne indfinde sig i Madrid - han vil løfte dem kolossalt.

Heldigvis er han i Man. City, der utvivlsomt kender hans betydning, og ikke sælger ud af centrale spillere.

----

@ Malkeren

Det gælder jo i al sin enkelhed om, at Messi skal mest muligt i boldberøring, da Messi er den spiller i verden, der er mest boldfast og i stand til at sætte mest i gang - og i princippet er Messi jo også en ekstra midtbanespiller ( ved boldbesiddelse ), da han deltager så meget i kombinationsspillet, og derfor er en fundamental brik i spilkonceptet.

Ved at flytte Messi væk fra midten vil man derfor opnå, at kravene til f.eks. Xavi og Iniesta strammes betydeligt, og at Messi vil være lettere at dække op, og i det hele taget ikke kommer så meget i boldberøring, hvilket vil være katastrofalt.

Det er netop derfor, at man skal have en spiller ind på holdet, der kan spille foran Messi, da Messi så kan trække længere bagud og komme mest muligt i boldberøring.

Så det handler ikke om mål, men om at få Messi mest muligt i spil, fordi Messi er bedst med bolden af alle.

Og så skal Messi naturligvis have frihed til at begynde sine rush og dribleture fra flest mulige steder, da han på den måde både kan iværksætte flere af disse ryk og have større succesrate, hvorimod han ude i siden alt for ofte vil skulle begnde fra samme udgangspunkt og i øvrigt komme alt for skævt ind mod målet - Messis evne ( som er ret unik ) til at sparke fra mellemdistancen vil blive næsten kvalt.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Omvendt er det også utroligt farligt at være så afhængig af en spiller som
Vi har været i år. Hele spilkonceptet må ikke være bygget så meget op omkring en spiller.
.
Skal man så svække spilkonceptet med den begrundelse, at Messi ikke må blive for vigtig ?

Det svarer jo til, at man bevidst svækker sig selv. Eller ikke en gang svarer til, det er dét.

At Messi har været så fundamental i denne sæson, skyldes hovedsagligt, at man har manglet angribere - dvs. Villa og Afellay.

I det sjældne tilfælde Messi ikke er med, kan man, hvis man har de rigtige angribere, spille med angriberne ud mod hver sin side og Cesc i midten. Så har Cesc stadig 2 spillere med fart og mål foran sig, hvorefter Cesc lettere vil kunne anvende sine spidskompetancer længere bagud i banen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce