Snak

Mere indhold efter annoncen

Sakho rygtes til salg - jeg syntes , at han er et spændende emne, men han mangler måske noget med fødderne.

Jeg ville også stadig gerne have Agger - mest af alt, fordi han har den nødvendige profil minus lidt hurtighed. I øvrigt ville Aggers ryg elske den spanske liga.
Sagen er, at der er et eller andet i vejen med samtlige emner til centerforsvaret; enten er de for dyre, for urutinerede, har givetvis ikke tilstrækeligt niveau, spiller i de forkerte klubber, har ikke den rigtige profil, er ikke afprøvet på højeste niveau, er for langsomme, ikke dygtige nok med bolden eller har for mange udfald.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvordan er situationen med David Luiz?

Imo har han den rette profil som vi søger, og måske hans spil vil passe bedre til La Liga end PL.

Ved godt at han har været sat i forbindelse med Barca før og efter Chelsea skiftet, men synes det er mærkeligt at det er så længe siden de spanske aviser har skrevet om ham?

Er det helt umuligt pengemæssigt at vriste ham fri af Chelsea?
Trofæer vundet siden 1990 (LaLiga - CL - CDR): FC Barcelona 11 - 4 - 4 Real Madrid 6 - 3 - 2
David Luiz har et kæmpe talent, men han sejler jo rundt, og laver den ene mere tåbelige fejl efter den anden.

Når 1. prioriteten til at begynde med var Thiago Silva, har man en indikation af, at klubben har søgt en forsvarschef, der både kan spille bagerst og svinge taktstokken.

Uanset David Luiz´ talent, ser jeg vanskeligt, at han kan magte den opgave.

I alle tilfælde vil der vente en kolossal opgave i at skole brasilianeren, men omvendt er han stadig et af de bedste bud.

Chelsea gav 25 mill. euro for David Luis, så man kan rigeligt lægge adskillige millioner oven i den pris. Om så Chelsea overhovedet vil sælge - de er jo i gang med at opjustere, er yderst tvivlsomt.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvem vil du mene udførte din ovennævnte rolle på det spanske landshold ved det netop overståede EM?

Jeg ser sagtens en duo som Pique/Luiz kunne fungere i La Liga. Selvfølgelig lavede Luiz mange tåbelige ting, men hertil skal der nævnes flere ting: 1) Første sæson i en af de største klubber i PL, tilpasning påkrævet 2) Centrale forsvare vokser med alderen -> erfaring, lederskab 3) Luiz spillestil er ikke Chelsea/John Terry spillestil - er han presset vil han gerne drible, er JT presset sparker han bolden op på 30. række.

Synes det sidste punkt er ret vigtigt i forhold til Barcas spillestil, hvor der bliver gjort meget ud af at forsvaren kan håndtere at få en presset bold fra keeperen og alligevel slippe af med den fornuftigt.
Trofæer vundet siden 1990 (LaLiga - CL - CDR): FC Barcelona 11 - 4 - 4 Real Madrid 6 - 3 - 2
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du må ikke misforstå mig; jeg mener bestemt også, at David Luiz er et af de bedste emner.

Jeg ser blot en række problemer, som skal løses. Taktisk har han f.eks. ikke det højeste niveau.

Til EM udførte Piqué den beskrevne rolle - og det yderst fint.

Det kan være, at Piqué er det bedste bud - det har jeg også været inde på før, men under alle omstændigheder skal man så have en stand-in for Piqué, og kan man regne med Piqué over en hel sæson ? - sidste sæson var jo aldeles skuffende fra den kant.

Hvis Piqué er løsningen, er Javi Martínes jo pludselig helt anderledes interessant, da man så ikke nødvendigvis skal finde en bagerste midterforsvarer.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Så er vi enige - men som jeg ser markedet er David Luiz desværre også den eneste løsning.

Der behøver ikke decideret være brug for en bagvedliggende midterforsvar. Den rolle udførte Pique fint ved EM, som du selv nævner. Det jeg mener der klart mangler i det centrale forsvar er hurtighed og styrke i de direkte dueller. Hvis ikke det er fordi han er notorisk hadet, er en profil som Pepes lige det vi står og mangler. David Luiz er det oplagte bud her. Mange vil sige at Mascherano har udfyldt det, men i min verden er han altså stadig midtbanespiller men den diskussion kan vi tage en anden gang.

Den med om man skal satse på Pique køber jeg altså ikke. Det er sgu for tyndt at begynde at tvivle på hans evner efter en lidt svingende sæson. Han er trods alt kun 25 år. Er dog også sikker på man i klubben ikke sætter spørgsmålstegn ved hans kvaliteter. Faktisk kan præcis det samme nævnes om David Villa - og al snak om at sælge ham virker meget useriøst. Men vi holder os til forsvars-snakken :)
Trofæer vundet siden 1990 (LaLiga - CL - CDR): FC Barcelona 11 - 4 - 4 Real Madrid 6 - 3 - 2
Jeg ser nu adskillige andre løsninger, men som med David Luiz, er ingen af dem ideelle - hvis man ser bort fra f.eks. Kompany.

Ja, Piqué udførte rollen fint til EM, men Piqué skal også have en dubbleant, og centerforsvaret skal som minimum bestå af 4 spillere. Hurtighed er en ekstrem vigtighed for en eventuel ny centerforsvarer, men i mine øjne skal han også kunne lede forsvaret og spille bagerst, da Puyol mangler hurtighed til at spille bag det øvrige forsvar og Mascherano er stærkest med opbakning bag sig - ligesom de ekstremt offensive backer utvivlsomt vil resultere i, at centerforsvarerne vil skulle flytte sig meget.

Og ja, i den henseennde passer David Luiz til rollen, men omvendt kræver rollen så også fin placeringsevne, omtanke og evne til at kontrollere sine indgreb - og i den henseende er brasilianeren mere tvivlsom.

Naturligvis er Mascherano fortrinsvis midtbanespiller, men indgår han ikke i kontingentet i forsvaret, skal han være decideret reserve for Busquets, hvilket er totalt spil af Mascheranos kapacitet. En ekstra forsvarer, og så kan Mascherano dubblere for Busquets og være en ud af 4 centerforsvarere, og så er hans rolle ideel.

Man kan ikke tvivle på Piqúes evner, men man kan godt stille spørgsmålstegn ved hans kapacitet til at varetage evnerne. Han har nogle mentale og fokusmæssige "svingærinder", som kan blive farlige, hvis han satses på for ensidigt. At man er en god spiller og har evnerne, er ikke ensbetydende med, at man magter at kontrollere evnerne maksimalt. Og er Piqúe virkelig en forsvarschef, eller er han blot en fremragende spiller.

Mht. Villa er det jo ikke et spørgsmål om kvaliteter, men om typebesskrivelse og alder. Jeg har ikke det fjerneste mod Villa, og elsker at han er i klubben, men i forh. til de angrebsmæssige mangler på holdet i sidste sæson, ser jeg godt, at man igennem en endnu mere passende profil kan styrke angrebet.

Selv har jeg peget på Luis Súarez, da uruguayaneren vil kunne speede presspillet op til højderne fra Guardiolas sæson 1, er mere uortodoks end f.eks. Villa, kan spille i begge sider og er ekstremt gennembrudshidsig.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Selv har jeg peget på Luis Súarez, da uruguayaneren vil kunne speede presspillet op til højderne fra Guardiolas sæson 1, er mere uortodoks end f.eks. Villa, kan spille i begge sider og er ekstremt gennembrudshidsig.


Og han er ikke mindst målfarlig, hvilket Barca i den grad har brug for til spillerne omkring Messi.
Den eneste anden optimale løsning i min verden var Thiago Silva, så nu står David Luiz ret alene som en semi-realistisk handel der vil opfylde behovet. Noget der også er nævnt meget, er vigtigheden af at indkøbet til forsvaret skal være fra allerste øverste hylde - køber man en ung forsvarsspiller der skal udvikle sig bremser man samtidig udviklingen for egne talenter. En topklasse forsvarer i sin bedste alder eller ingenting overhovedet.

Selvfølgelig skal trupsammensætningen og alsidighed hos de resterende spillere tages med i overvejelserne, men vi snakker vel præcist her om nødvendigheden af en spiller der skal kunne gå direkte ind i start-11 i alle de store kampe? Så på den måde er snakken om Mascheranos gode fleksibilitet og Abidals tvivlsomme tilbagevenden vel ligegyldig.

Jeg tror vi er helt enige i den profil der søges, men jeg er uenig i din beskrivelse af David Luiz. Selvfølgelig skal han lære ikke at tage så mange chancer og få dumme kort, men i forhold til de andre ting du nævner, er det noget en spiller sagtens kan tillære sig med alderen. David Luiz er altså også kun 25 år - placeringsevne og omtanke er kvaliteter der bliver avlet af rutine og den erfaring forsvarsspillere får med alderen. Din beskrivelse synes jeg passer perfekt på en Sergio Ramos for 2-3 år siden - og så bare se ham nu under EM? Han var velsagtens turneringens bedste forsvarsspiller.

David Villa tager vi på et andet tidspunkt :)
Trofæer vundet siden 1990 (LaLiga - CL - CDR): FC Barcelona 11 - 4 - 4 Real Madrid 6 - 3 - 2
Annonce