Snak

Mere indhold efter annoncen
"I" er tydeligvist møntet på dem der lige før legede klaphatte. Du er ikke inkluderet.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Når man kan vinde på en aften som i aften, så er der ingen grænser for hvor langt Barca kan nå i år.

Der var jo ingen aggressivitet i hele kampen fra Barca´s side. Forstår ikke hvordan de kan lalle rundt 60 minutter inde i kampen selvom de er bagude. Havde man ikke vist hvem der var foran, så havde jeg da gættet på at det var Osasuna der jagtede et mål.

At hænge enkle spillere ud giver ikke mening, da jeg synes at alle spillede langt under niveau. Dog forstår jeg ikke hvorfor træner altid venter til det næsten er for sent med at skifte nye spillere ind. Hvorfor kom Xavi og Pedro ikke ind i pausen?

At snakke om en foræring fra dommerens side synes jeg nok lige er i overkanten, da der var en del offsidekendelser som fratog Barca en del gode muligheder. Det røde kort er der så vidt jeg har læst, ingen der ved noget om, så at sige det var en gave er ikke dokumenteret.

Barcelona medløber fan siden 1995
Jeg har besluttet at opgradere Messi´s status (for mig). Fra at ville tage en kugle smider jeg nu gerne min førstefødte ind i en kugleregn for ham.

That aside, så håber jeg godt nok at denne kamp sender et budskab til spillerne. Ganske ringe niveau overall.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
@ Klejne

Nu var det så Vilanova, der vandt kampen for Barca.

Indskiftningen af Pedro var ikke direkte genial, da dens formål var let at få øje på, men alligevel. Vilanova holdt fortsat kanterne besat med Tello og Pedro, mens Alexis kunne beskæftige Osasunas centerforsvar. På den led fik Messi mere plads, og de 2 scoringer var to direkte udslag heraf; Messi ind i et af de frirum, som Alexis´ løb forårsagede.

Mange gange skriges der på udskiftninger af spillere, der underpræsterer, men kunsten er udskiftninger, der taktisk ændrer en kamp - det formåede Vilanova til fulde i aften.

I øvrigt sad de øvrige udskiftninger også lige i skabet - både hvad personel og tidspunkter angår.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jeg er sådan set ikke uenig i dén betragtning. Messi har bare en bedre anciennitet med min førstefødte.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Mere indhold efter annoncen
Annonce

Ja, det var desværre helt tydeligt, at der kom lidt mere fodboldhjerne frem i forreste geled i form af Pedro og Villa imodsætning til de to hoved under armen speedy gonzalez typer (Tello og Sanchez).

Messi fik mere plads pga. Sanchez... Tjjaa, jeg mener nu snarere, at det snarere var pasningsspillet og det kølige touch omkring feltet, der gjorde udslaget.

Pedro, Villa og tildels Xavi..

At man ikke skiftede Pedro og Xavi ind før, har sikkert samme årsag, som at de ikke startede.. Vi har en lang sæson foran os med RM og Valencia lige om hjørnet...


Denne kamp viser tydeligvis klasseforskellen på bold.dk´s Barca- og Realfans. Mens kællingerne fra Madrid nu strømmer til, var der så vidt jeg ved ingen Barca-fans, der tudede i Madrid-tråden, da Soldado blev snydt for et mål på Bernabeu for en uges tid siden.

I er nogle ynkelige små kællinger.


I alle andre tråde ville de ironiske undertoner i ovenstående ikke kunne negligeres. Netop i denne tråd er det dog, som følge af hyklerdensiteten, tvivlsomt.
Så fordi der er en stor andel hyklere, kan undertonerne ikke være sikre?

Det er en fact at denne tråd er blevet trollet massivt de sidste par år, så udbrudet er egentlig næsten berrettiget.

Jeg forventer derudover at du med dine 14 indlæg har en meget præcist billede af hvem der er hyklere herinde.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Så fordi der er en stor andel hyklere, kan undertonerne ikke være sikre?


http://lmgtfy.com/?q=negliglere

Det er en fact at denne tråd er blevet trollet massivt de sidste par år, så udbrudet er egentlig næsten berrettiget.


"En troll trænger ind, lad os sænke niveauet yderligere"-attituden er næppe noget nyt herinde. Har du virkelig ikke mere at byde på, Captain Obvious?

Jeg forventer derudover at du med dine 14 indlæg har en meget præcist billede af hvem der er hyklere herinde.


Prisværdigt forsøg på at sætte min ethos under pres, hvis ikke det var fordi deltagelse ikke fordrer observation.
Okay. Jeg mener ikke at jeg prøvede at trække diskussion i retning af "Hvem-kan-lave-den-bedste-oneliner-og-være-en-internet-BA".

Jeg undrede mig bare over hvor meget du havde observeret, da jeg så dine få indlæg - jeg ved som du siger ikke noget om hvor meget du har kigget med, men da alt aktivitet så ret ny ud, gik jeg ud fra at du ikke havde set med så længe.

Jeg tilhører faktisk den gruppe af fans der ikke automatisk tror at fansene af rival-klubben er møghamrende retarderede. Jeg er dog i tvivl, om du gør, sådan som du baiter.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Annonce