Snak

Mere indhold efter annoncen
Ej, men ærligt talt giver det sgu lidt sig selv at 100 kampe ikke er ensbetydende med kvalitet.

Med den logik er Paul Scharner, med over 200 kampe i Premier league = en god spiller. Det er bare ikke tilfældet.


For det første er Paul Scharner en ganske udmærket spiller, selvom han ´kun´ har spillet for Wigan og WBA...

For det andet, så¨har Luka jo ikke sidestillet 100 kampe med kvalitet, men relateret det til et vist niveau - det er jeg i øvrigt helt enig i, når vi snakker Barcelonas 1. hold og 2.hold samt diverse spanske u-landhold, hvor niveauet og konkurrencen om pladserne er anseelig.

Det var i øvrigt flot, at du tog Viggos ganske velberettigede kritik til dig - nåh nej, det havde du ikke nosser nok til :)

Ps. I øvrigt pudsigt, at flere af brugerne af tråden snakker om indkøb af en CF, når en sådan var ganske udnødvendig for blot 1 måneds tid siden..
I en alder af 21 år burde Montoya have spillet mere end 100 kampe....

Hvilket han naturligvis også har, men hvorfor så ikke også bruge disse kampe som argument for, hvorfor Montoya skal overtage for D. Alves allerede nu, når man åbenbart kan bruge 75 kampe for B-holdet som argument for samme.

I så fald burde også Xavi sælges - mens han endnu kan skæppe i kassen, og så kan Jonathan overtage.

Faktum er nu en gang, at Montoya har spillet blot 23 kampe for A-holdet, hvilket ikke er tilstrækkeligt bedømmelsesgrundlag for, hvor ensidigt man bør satse på spilleren.

Hvem hentyder du til, Madamskrald ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@ Luka

Jeg vidste ikke, at der var deadline for, hvornår man må kommentere på dine påstande. Eller de 3 dage har måske ændret på noget vedrørende din påstand - eller D. Alves er måske ligefrem blevet gift igen !

Sagen er, at du bragte skilsmissen op som argument, hvormed du gjorde dig til talsmand for det ægteskabelige bruds påvirkning af spillerens ydeevne. Og nej, jeg kan ikke vide, hvordan skilsmissen har påvirket D. Alves, men det kan du så heller ikke. Så du har hermed annuleret dit eget argument....

Finansieringen af næste sommers transfervindue består af følgende elementer; det normale budget ( 40 mill. euro ), hensættelsen til investering i spillere ( 10 mill. euro ), evnt. ubrugte midler fra fra forgangne sommer, salg af f.eks. Villa, Bojan og Afellay.

I korte træk har man en finansieringsramme, der strækker sig langt ud over, hvad Neymar og en yderligere forstærkning vil koste.

Jeg ved ikke, hvad AC Milan har med Barcas situation at gøre.

Spilkonceptet har ikke så meget at gøre med, hvor langt frem backs kommer - eller ikke kommer frem, men hvordan man spiller fodbold. Barca har valgt et spilkoncept med et hav af boldberøringer og -besiddelse, og i dette spil er D. Alves en vigtig brik. Skal spillere som Xavi, Iniesta og Messi funkle, kræves, at de har spillere omkring sig, der er i stand til at spille med på det leje og den facon, som holdets stjerner virker i.

D. Alves er langt mere boldsikker, udfordrende og manøvredygtig inde på de små meter end Montoya, der nok er boldsikker, men slet ikke medvirker i kollektivets boldrotation på samme vis.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."

Mht. CF indkøb går jeg ud fra, at du mener?

Det var det nok en anelse vovet formuleret, men jeg refererede blandt andet indirekte til dig, da du snakkede om manden med det meget eksotiske navn.. (jeg er klar over, at du ikke direkte skrev noget ´positivt´ om spilpositionen, men modsat udtrykte du heller ikke en negativ holdning eller undren).

Luka har også skrevet en del om en ny klasse CF - uimodsagt so fare, hvilket man på dette board/tråd må tolke som en stiltiende accept, eller?

Men jeg erkender, at min initielle opfattelse måske var lidt far-fetched!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Når du nu tilfældigvis lige er i erkendelses hjørne alligevel, må du også erkende, at der er 1 år mellem sommeren 2012 og 2013 - og at man til sommer ved meget mere om f.eks. Abidal, Bartra og Puyol end man gjorde i sommer.

Særligt de 3 ovennævnte spilleres situationer ( du ved, hvad jeg refererer til ) bevirker, at centerforsvaret er et af de områder i truppen, hvor 1 år er lang tid, og hvor ændringer sagtens kan blive relevante.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
For satan en fremragende halvleg.

Adriano har været genial indtil videre. Messi og Iniesta ligeså.
Det sidste var et klassemål.
Det allermest imponerende er dog presspillet og den generelle boldsikkerhed.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jeg synes det mest imponerende er at Ander har rørt bolden flere gange end nogen Barcelona-spiller har.
Something Something Danger Zone
Annonce