Vildt vigtig sejr, hvor man dog tabte meget initiativ fra det tidspunkt, hvor Betis reducerede.
Det er interessant at se på, hvorfor holdet tabte så meget initiativ.
Naturligvis har det stor betydning, at Betis bagud med 2 tvinges frem, hvilket de adminstrerer igennem duelspil og 2. bolde, men faktisk overlod de på den måde oceaner af plads centralt på midtbanen til Barca at spille på.
Den plads blev såmænd også udnyttet, men angrebet - og vel særligt Messi - formåede blot ikke at iscenesætte afgørende kontraangreb, som kunne have sat Betis´ satsning skakmat.
Alexis spillede egentlig den rigtige form for kontrabaseret angriber, hvorimod Messi fortsatte den boldbesiddende stil fra 1. halvleg, hvilket bare ikke var løsenet i 2. halvleg - og Pedro formåede heller ikke at sætte sig igennem eller vinde direkte dueller på sin kant.
Måske skulle Thiago have været inde tidligere til at fastholde bolden yderligere, hvormed angriberne kunne have spillet decideret kontra.
Det var jo også tydeligt, at fra det tidspunkt ( ca. efter 1 time ), hvor Betis trods alt mistede lidt af pusten, og kun kom helt frem i enkeltstående fremstød, faldt de også ud af deres pres i lange perioder, hvor Barca fastholdt bolden. Man forsømte kontrascoringen, der kunne have afgjort opgøret, hvorved Betis fortsat kunne tro på deres chance. At man heller ikke truede for alvor, betød desuden, at Betis turde at satse mere.
Holdet burde have udnyttet, at Betis på den ene side måtte frem og jagte en yderligere scoring, og på den anden side havde meget vanskeligt ved at få fat i læderet, når Barca spillede bolden rudt.
Næsten 1 time er for lang tid overfor en modstander med den udfordring uden man selv får scoret.
Men okay, det gik, og Betis ( selvom de dybest set ikke levede op til den vurdering ) ude var givetvis den vanskeligste opgave meget længe.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 :
"Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."