Snak

Mere indhold efter annoncen
De spanske dommere giver mange gule for hånd, men en noget større forskel end jeg regnede med. Man må håbe på at de gør noget ved det.

La Masia ‏@Youngcules
Yellow cards for handball´s in 2011/12: La Liga: 133, Serie A: 30, Ligue 1: 24, Bundesliga: 15, EPL: 14. Says it all really.
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
Hvis den statistik passer, så er det jo helt grotekst. Det skal da laves om i en fart. Jeg synes også personligt at det er hjernedødt at smide en mand ud som mistimer et hovedstød hvor bolden så rammer ham på hånden. Det ødelagde jo reelt kampen (i Søndags). Det bliver alt for tilfældigt hvem der lige får en fordel.
Hvorfor ligger man ikke en hårdere linje mod tidsudtrækning? Man ser ofte at spillerne sparker bolden væk efter der er dømt, eller stiller sig i vejen for det angribende hold ved frispark. For ikke at snakke om alt det klynken ved fysisk kontakt, der ofte trækker tempoet ud af kampene.
Barcelona medløber fan siden 1995
det bliver sgu fedt at se bold på søndag....tror jeg nok

Edit: Messi FTW
det var den første kode. i har tre år til få styr på jeres shit.
Planen for aftenens kamp mod være relativt simpel.

Skab så meget boldovertag som muligt, så det tætte spil - personificeret igennem Iniesta, Xavi, Cesc og Messi - kommer så tæt på Madrids decimerede firebackkæde som muligt. Har man først fået flyttet bolden så langt frem, skal et så usammenspillet forsvar nok slå revner tilpas nok gange til, at Barca kan hive et positivt resultat med hjem fra Bernabéu.

Bulletinerne lyder, at deres offensiv vil bestå af Benzema, Cr. Ronaldo, Özil og Modric, hvilket er nærmest lig med, at deres normalt sindssygt giftige omstillingsspil går fløjten. Hverken Özil eller Benzema virker i fulde omdrejninger, og mange meter er der ikke i kroaten.

Cr. Ronaldo er selvfølgelig voldsomt truende, og udgør da også det eneste reelle spørgsmålstegn i Barcas opstilling; kan Adriano - som jo er mere defensiv - bedre tage portugiseren ud af kampen end D. Alves. Jeg foretrækker Adriano til netop denne opgave, da min teori er, at kan Cr. Ronaldo holdes fra fadet, har Madrid ikke meget mere at komme med for alvor. For det formål kan jeg godt undvære D. Alves´ offensive bidrag for en enkelt gangs skyld - og Adriano kan jo også komme fremad, hvis situationen kræver det.

Iøvrigt forestiller jeg mig, at Puyol pga. erfaringen i almindelighed og med El Clasicós i særdeleshed giver veteranen en fordel i forh. til Mascherano, hvis hurtighed ellers normalt ville være ekstra anvendelig mod netop Madrid.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Sidst Adriano stod direkte overfor Cristiano gik det jo helt katastrofalt dårligt.
Jeg har altid haft haft indtryk af at Dani Alves har fint styr på Cristiano, så jeg stoler mere på Alves.
Jeg har været Barcafan længere end dig!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ligegyldigt hvem det bliver af Alves og Adriano, skal de ihvertfald gøre det bedre end de har gjort de foregående Classicos, rent defensivt. alves har for vane, at trække for langt ind mo midterstopperne, så der er oceaner af plads til C.Ronaldo.
Mon ikke det alligevel bare ender ud i at Real Madrid pakker sig, og de chancer de kommer frem til score de på, og så ender vi på 3-2?
vi har noget tilfælles, et flag knytter os sammen, blårødt mod vinden, et mægtigt skrig, vi har et navn, det kender hele verden: Barça!, Barça!, Baaaarça!!!!
Min pointe er, at Madrid er så forholdsvis svækkede, at deres trussel mere end i andre El Clasicós vil komme fra Cr. Ronaldo mere eller mindre alene, hvorfor Roura kan tåle at ofre en spiller på noget, der ligner en mandsopdækning af Madrids 7´er.

Roura vil delvist "miste" en spiller på den bekostning, men som belønning herfor opnå, at Madrid "mister" deres i særklasse bedste spiller i dagens udgave af deres hold. Dét, de har tilbage offensivt, burde resten af Barca-holdet kunne klare uden at være truet alvorligt.

Mit skøn er, at Adriano vil kunne levere mere disciplineret i den rolle end D. Alves, hvorfor jeg foretrækker førstnævnte med en lille margin.

Men lad os nu se....
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Pinto, Alves, Piqué, Puyol, Alba, Busquets, Xavi, Cesc, Iniesta, Pedro and Messi.

Fuldstændig som forventet

Diego Lopez - Essien Varane Carvalho Arbeloa - XabiAlonso Ozil Khedira - Callejon Benzema Ronaldo

Hvad blev der mon af snakken om at Adan var en bedre keeper end Casillas?

Det blev gallaopstillingen som forventet (minus Valdés):
Barcelona line-up (official): Pinto - Alves Pique Puyol Alba - Xavi Busquets Cesc - Pedro Messi Iniesta
FC Barcelona
Annonce