Er denne permanente mavesurhed ikke netop Mølbys adelsmærke?
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Det blev da også sagt, at det var en god aflevering og en flot afslutning, men en kommentators job er jo også at "analysere" situationen, og ved alle mål er der altid noget, som kunne gøres bedre af det andet hold, omend det kan være marginaler i nogle situationer.Og hvis han så faktisk analyserede det ville det være rigtig fint, og han ville ikke høre et ondt ord herfra. Men han siger jo bare at det er dårligt.
Og hvis han så faktisk analyserede det ville det være rigtig fint, og han ville ikke høre et ondt ord herfra. Men han siger jo bare at det er dårligt.
Ja, derfor analysere i parantes. Danske kommentatorer er lidt bagud på den front, og Mølby er jeg ikke fan af.Fair. Mølby er forfærdelig. Jeg ved nu ikke om jeg køber at danske kommentatorer generelt er bagud; det jeg har set fra England er en Gary Neville der er dygtig analytisk, mens resten minder mest af alt om Preben Elkjær.
Fair. Mølby er forfærdelig. Jeg ved nu ikke om jeg køber at danske kommentatorer generelt er bagud; det jeg har set fra England er en Gary Neville der er dygtig analytisk, mens resten minder mest af alt om Preben Elkjær.