Det er lige så meget op til ham selv.
Nick, Tito har netop vist i denne sæson, at det ikke er op til spillerne selv.
- Bartra har over en bred kam været endog meget overbevisende og alligevel har han nærmest ikke spillet.
- Tello har været farlig og kampafgørende i næsten alle kampe, han har spillet. Alligevel har en historisk uskarp Pedro, der udelukkende har bidraget med presspil og arbejdsraseri, fået markant flere kampe end ham.
- Montoya har været hamrende solid hver eneste gang, han har fået chancen. Alligevel har Tito siden Alves´ formopgang i januar insisteret på, at Alves skulle spille hver eneste fucking gang.
Det er netop pointen. I denne sæson har det været tydeligt, at ligegyldigt hvor godt de unge spillede, så havde det ikke den store indflydelse på antal spilminutter. For de kunne jo for fanden ikke rigtig have spillet endnu mindre.
Jeg forstår godt, at Thiago er varsom med at stole på Tito i denne sag. Og varsom med at stole på, at hans eget talent nok skal bære ham igennem.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."