Snak

Mere indhold efter annoncen
LM10:
Det eneste jeg skriver er, at det kun er positivt at omsætningen stiger hvis det er pga. at indtægterne stiger! Et overskud kan jo også være højt hvis udgifterne er høje men er det positivt?


Rendyrket nonsens!

Newsflash kun for dig: Indtæger = omsætning
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@Skjold99

Kæft hvor er det pinligt af mig det der. HAHAHA. Ja ja.. Jeg indrømmer at det var noget være lort det der..
Skal vi ikke bare stoppe omsætnings diskussionen :)?

Jeg holder dog stadig fast i alt det andet jeg har skrevet.
Agger? Altså en spiller, som i gennemsnit har formået at spille 25 kampe pr. sæson i Liverpool i løbet af de seneste 8 sæsoner og som tilmed ikke er fra øverste hylde? Foruden hans problemer med ryggen og forholdsvis høje alder? Man skulle umiddelbart tro, at én Puyol var nok foreløbig.


Lige præcis. Ingen Agger til Camp Nou, tak!

Klubben køber jo ikke nogen spiller (ere), hvis økonomien ikke er til det. Mon ikke ledelsen har mere styr på det end os fans? Det skulle man umiddelbart tro.


Hvis ledelsen kan fejle så enormt med Thiago, så kan de også det med økonomien.

Jeg har dog en formodning om, at Rossel har ganske fint styr på den økonomiske del. Emnet har været diskuteret op til flere gange, og det er ikke nødvendigt at gentage sig igen igen.



Selvfølgelig kan ledelsen fejle, Luka, men udgangspunkt må da være det, at de gerne skulle være mere informerede end os dødelige fans. Ellers står det godt nok meget slemt til, hvilket ikke er realiteten.

Thiago har vi vist diskuteret til hudløshed og konsensus blev, hvert fald så vidt jeg husker det, at sagsforløbets natur ikke kan henledes til én enkel part men op til flere.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
@Bosse1983

Det har jeg heller ingenlunde skrevet. Jeg skrev at omsætning = salg, og kommenterede derefter på hvad jeg antog LM10 snakkede om, nemlig overskud. Jeg betragtede dette som en rimelig antagelse, da udgifter ALDRIG indgår i spørgsmål om omsætning, men derimod i ganske betragteligt omfang gør det i overskud.

Edit: Det går op for mig, at du mener mit "Omsætning != overskud". Det ville klæde dig at undersøge hvad ´!´ foran ´=´ betød, før du antog at det må være det samme som blot at skrive ´=´. http://en.wikipedia.org/…cal_symbols - eller på godt dansk: != er den ascii tekst-baserede version af ≠ (hvis indtastning ville kræve, at jeg kendte alt-key koden til dette tegn, googlede det, eller åbnede charmap. Altsammen unødigt, når != er ganske alment kendt som "ikke lig med")
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ellers står det godt nok meget slemt til, hvilket ikke er realiteten.
Står det ikke meget slemt til med ledelsen, mener du? Udefra kan man naturligvis hovedsageligt vurdere på udfald snarere end proces, men hele perioden under Rosell (og i nogen grad inden) tyder på en håbløst inkompetent sportslig ledelse der bliver reddet af en fabelagtig ungdomsafdeling, en fabelagtig generation af spillere og en yderst kompentent træner. Næste sæson kunne meget vel blive endnu en hvor exceptionelt talent redder et mangelfuldt system og en inkompetent sportslig ledelse. At Zubizaretta netop har fået forlænget sin kontrakt er absurd. Har man virkelig brug for en sportsdirektør til at hente Neymar og Thiago Silva?
"En fabelagtig ungdomsafdeling, en fabelagtig generation af spillere og en yderst kompentent træner."

Så har den sportslige ledelse vel netop gjort sit arbejde fortrinligt !

Da Rossell tiltrådte varslede man strategien 2 + 2, hvilket man har gennemført eller gennemfører med Cesc/Alexis, Alba/Song og nu Neymar/Thiago Silva ( hvis handelen lykkes (ellers kommer der nok en anden ) ), og ligeledes med spillere som Thiago, Bartra, Tello, Montoya og Sergi Roberto. Hvad er det, der er så galt ? At man udstikker sin strategi, og følger den på 3. år ?

Jeg synes, at det er fremragende planlægning, at man i fodboldens omskiftelige verden lægger en langsigtet strategi, og faktisk er i stand til at følge strategien.

Zubizarretta har i øvrigt mindst 20 kontraktspørgsmål at tage stilling til og effektuere i denne sommer, hvorfor det er noget at løst at påstå, at kun 2 indkøb skal gennemføres.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Da Rossell tiltrådte varslede man strategien 2 + 2, hvilket man har gennemført eller gennemfører med Cesc/Alexis, Alba/Song og nu Neymar/Thiago Silva ( hvis handelen lykkes (ellers kommer der nok en anden ) ), og ligeledes med spillere som Thiago, Bartra, Tello, Montoya og Sergi Roberto. Hvad er det, der er så galt ? At man udstikker sin strategi, og følger den på 3. år ?

Sommeren 2010 da Rossel tiltrådte stillingen som præsident for FC Barcelona, der hentede han Adriano, Javier Mascherano og David Villa. I vinter pausen 2010/2011 hentede han Ibrahim Affelay fra PSV for 20 millioner kr.

Tror derfor ikke på, at man har lagt en strategi som går ud på at hente 2 spillere hver sommer. Kig på vores trup! Den ser jo så godt ud at der heller ikke er behov for 2 indkøb hver sæson. Hvis Valdes nu var blevet solgt i dette transfervindue ville der højst sandsynligt blive hentet 3 spillere denne sommer ud fra (Spillere som ikke stammer fra La Masia).
Nu tog jeg ikke 2010 med, men dette år bekræfter jo blot strategien; og man skal jo ikke lægge sig så fast på en strategi, at man ikke kan afvige den let, som Adriano og Afellay var.

Altså, klubben har jo decideret meldt ud, at det var den strategi, man handler efter, så hvad du tror, er ganske ligegyldigt.

Ja, rejser Valdés, henter man naturligvis en ny keeper, men nu kan man jo ikke indarbejde i strategien på forhånd, at spillere ønsker sig væk, når de har været i klubben altid og er på kontrakt.

Hvis Iniesta pludselig vil væk, skal man også finde en afløser, men hvordan skulle man blot nogenlunde kunne vide et sådan træk fra Iniesta på forhånd ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."

Agger? Altså en spiller, som i gennemsnit har formået at spille 25 kampe pr. sæson i Liverpool i løbet af de seneste 8 sæsoner og som tilmed ikke er fra øverste hylde? Foruden hans problemer med ryggen og forholdsvis høje alder?

Man skulle umiddelbart tro, at én Puyol var nok foreløbig.


Ja, altså en spiller, der ikke er specielt slidt fysisk pga. de mange ufrivillige pauser. En spiller, der har spillet i verdens hårdeste fysiske liga, og i en klub, hvor han optimalt set spiller hver gang.

Og en spiller, der har spillet 35 af 38 kampe i PL i den forløbende sæson plus europæiske kampe... vel og mærke efter, at hans træningsmængde er blevet doseret korrekt.

Ergo, kan du ikke forklare mig, hvordan du vil retfærdiggøre din reference til Puyol?

Høje alder - er det ikke Thiago Silva, der både er ældre og dyrere, som er hele trådens ynglings transferobjekt?

Ikke fra øverste hylde - det vil jeg ikke engang værdige med et svar. Det er simpelthen bare for dumt.
Annonce