Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg var måske dulmet af rødvin og lede


Business as usual altså, du gamle?

Mestalla er altid et vanskeligt sted for udebaneholdet. Nulbonen i front eller ej.


Især når nulbonen scorer to kasser.

Men du har ret. Nu har vi allerede overstået så svære udebaner som Mestalla og La Rosaleda med fuldt udbytte. Det er svært at være utilfreds med det.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Gad godt se Neymar spille den falske 9er, selvom det er kongens plads.. Tror han ville gøre det godt!
vi har noget tilfælles, et flag knytter os sammen, blårødt mod vinden, et mægtigt skrig, vi har et navn, det kender hele verden: Barça!, Barça!, Baaaarça!!!!
Er ligeledes bange for forsvaret kommer til at koste i ligaen på et tidspunkt også. Blir ikke ved at gå godt. Valdes kan ikke blive ved med de mirakelredninger.
Udover det gjorde dos Santos faktisk et fint arbejde da han kom ind!
.
Fremragende hvis Özil til Gunners går igennem. Real smider guld på gaden og det fryder mig uendeligt meget. Isco er pisse god og mere målfarlig end Özil, men han har slet ikke samme overblik og evne til at assistere. Özils assist-statistik er decideret skræmmende.

Det er jo dejligt, hvis Real mener, at man kun behøver afsluttere på et hold.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Med tyrekongerne Bale og Cronaldo på banen samtidigt, så er en stærk central defensiv midtbane(og generelt en stærk central defensiv organisation) en meget god ide. Der kommer til at være en voldsom mængde driblinger ind i banen også et langskudshug ude fra feltet.

Det bliver et skydetelt som Dallgårds tivoli ville være stolte af.

Samtidigt skal man holdene ikke stå alt for højt på banen defensivt, da Bale og Cronaldo er voldsomt hurtige. En voldsom speed de bidrager med.

Øzil bliver også betalt, men er helt enig. Han er en fremragende spiller og det må være noget kedeligt, at miste ham.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er svært ikke at sidde med en lidt tom følelse på sidstedagen af transfervinduuet. Efter at være blevet kørt ud på røv og albuer af Bayern pga. manglende tyngde og dynamik på midtbanen og et ikke-eksisterende forsvar, har det været åbenlyst for alle, at holdet i den grad har haft brug for defensive forstærkninger. Og hvad er det blevet til? Thiago ud og Neymar ind.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Helt enig Okocha. Det er en mindre skandale.

Pharzon:

Selvom Real Madrids gøren og laden som sådan er underordnet her i FC Barcelona tråden, så er jeg ikke enig i din vurdering. Jeg mener, at Isco allerede nu er en bedre spiller end Ozil eller i hvert fald i nærheden af sidstnævntes niveau. Derudover er han 4 år yngre og spanier.

50 millioner euro er en voldsom pris for Mesut Özil. Hvad var det Isco kostede til sammenligning? 30 millioner euro, hvilket var en fremragende handel.

Med Modric, Alonso og Illarramendi, foruden Isco er der umiddelbart nok kreativitet på midtbanen eller hvad?

Di María er en helt anden type end Özil og mere uortodoks og dynamisk.

Özil vil uden problemer kunne erstattes af Isco her og nu samt ikke mindst på sigt.

Det er min vurdering.

Real Madrid har haft et rigtig godt transfervindue modsat FC Barcelona.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Enig. Real ser skræmmende ud. De ligner et hold, der i langt højere grad har ressourcerne til at spille den dynamiske stil, der satte tiki-takaen til vægs tidligere på året.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Enig. Ancelotti er om noget ligeledes en forstærkning i forhold til Mourinho, der rent resultatmæssigt var en mindre fiasko i forhold til forventningerne. Foruden al den splid han skabte.

Omvendt har vi gentaget os selv på det punkt i løbet af de seneste 10 år og RM har alligevel skuffet som oftest og været langt bagefter FC Barcelona målt på trofæer.

Den uduelige ledelse anført af Zubi har dog floppet fælt, og havde det ikke været tilfældet, ville snakken være en anden.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Özil har lavet 91 assists for klub og land de sidste tre sæsoner. Kun Messi er i nærheden af det tal; alle andre er milevidt efter. Hvordan du kan være så sikker på, at Isco kan levere noget, der bare minder om de tal efter tre kampe i en storklub, må stå hen i det uvisse. Der er no way, at Isco allerede nu er bedre end Özil.

Hverken Alonso eller Illarramendi er kreative spillere, så jeg ved ikke helt, hvilken relevans de har i denne debat. Modric kan muligvis bidrage her, men han spiller længere tilbage på banen end Özil og vil alene af den grund ikke være i position til at levere assists så ofte som Özil.

Prisen er fuldstændig irrelevant; Real mangler ikke penge. Den er i øvrigt heller ikke voldsomt; i dette marked er den fuldstændig fair. Til sammenligning havde Isco en lav frikøbsklausul.

Real Madrid har haft et rigtig godt transfervindue modsat FC Barcelona.


Det er vist noget tidligt at vurdere. Jeg er stadig meget skeptisk over for, om Illarramendi har niveauet til Real, mens Carvajal heller ikke har imponeret endnu. Isco bliver utvivlsomt en stor gevinst, men hvis man samtidig mister Özil, så vinder man ikke her. Bale er spændende, men kan få det svært over for de hold, der stiller sig meget dybt. Til gengæld vil han formentlig gøre meget ondt på Barca og andre hold, der står med høj bagkæde.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Annonce