Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvilke hold hentyder du her til, Bin ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Og hvem skulle denne 9´er så være?

Ingen tror vel rigtigt på Lewandowski, og jeg er heller ikke helt sikker på, at han ville passe ind som fod i hose.

De seneste par ugers spordiske rygter er vist ikke videre sandsynlige.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Der blev i øvrigt trukket lod til fjerde runde af sæsonens Copa del Rey turnering tidligere i dag.

En mulig El Clásico kan først blive aktuel i en eventuel finale.

Første modstander bliver FC Cartagena.

Det er en ganske overkommelig lodtrækning for FC Barcelonas vedkommende og mon ikke en finaledeltagelse er meget sandsynlig, hvis Martino ikke sløjfer pokalturneringen? Og det bliver formodentlig mod enten Real Madrid eller sidste sæsons vindere i Atlético Madrid.

http://www.marca.com/201…912698.html
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Bayern, United, Real osv. kører alle med to udprægede kreative individualister placeret på hver deres kant. Jeg siger ikke at fordi de gør sådan skal vi også gøre det, men der kunne godt være en pointe i at det skaber balance på et hold og måske sørger for at der er plads nok for individualisterne til at udfolde sig.

Anyways, det ser ikke ud til at være relevant efter Milan kampen, bragte bare tanken da det så ud til at der kunne være belæg for at Tata legede med tanken om Messi på kanten. Personligt mener jeg det ville være synd at rykke Messi.
"Meget dominerende" blev altså sløjfet, hvilket gør påstanden til et gummi-argument uden relevans, da de fleste wings jo er "udprægede kreative individualister" - Van Persie og Rooney er nok også lidt uforstående!

Hvem eftersøger balance, og hvorfor skulle balance være vigtigere, end at spillerne bruges på de positioner og i de roller, hvor deres spillestile kommer mest til deres ret ?

Og at flytte Messi væk fra favoritpositionen og længere væk fra målet er kun ugennemtænkt.

Og nej, som enkeltstående kamp udgør Milan ikke noget videre relevant bedømmelsesgrundlag, men det gjorde Madrid-kampen heller ikke, men jeg skal ellers lige love for, at der bliver tolket meget ( forkert ) på den kamp; Messi manglede fysik, var ikke spillemæssigt på toppen og en taktisk overvejelse tilføjede Cesc til midtbanen, hvorfor Tata gav Messi et lidt anderledes udgangspunkt end normalt.

Det er altså ikke det samme som, at Messi skal have eller har fået en ny position eller anderledes rolle.

----

Lodtrækningen til Copa´en kunne ganske enkelt ikke være bedre.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Meget dominerende" har jeg ikke skrevet? Ja, det er de fleste wings, forskellen for Barca er bare vi er gået fra at have en udpræget individualist placeret i midten til at have to, en i midten og en til venstre. Deraf mine overvejelser.

men som sagt er det ikke en debat jeg nødvendigvis prøver at "vinde", jeg synes blot det en interessant snak hvordan vi får mest muligt ud af både Neymar og Messi og at dette kunne være en variant Tata afprøvede. Jeg går ikke selv ind for modellen.

Milan kamp nr. 2 giver ikke tanken mere relevans, så der ingen grund til en længere debat.

Ja, jeg mener de meste af Uniteds kreative spil kommer over fløjene, men det der heller grund til at snakke om.

Det står nu blot 1 side tilbage.

Men lad os droppe videre debat.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
True. Kiggede mit første indlæg igennem da jeg ville se hvad du hentydede til.
Barca B på vej mod endnu et forsmædeligt nederlag - samtidig går der stærke rygter om, at Eusebio har tabt omklædningsrummet. Eksempelvis er Espinosa sat af uden nogen videre forklaring

Forhåbentlig taber vi i dag og Eusebio ryger på porten i morgen.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Nå, Real Madrid gjorde som forventet kort proces mod baskerne i eftermiddags. Forspringet er dermed nede på 3 point inden opgøret på Estadio Benito Villamarín i morgen aften.

Ja, Real Betis har i efterhånden lang tid været nede i kulkælderen, spillet fungerer ikke og truppen er ramt af mange skader, men andaluserne er altid en vanskelig størrelse på egen bane, når de to store er på besøg.

På papiret ligner det en overkommelig opgave, men min fornemmelse siger mig, at det bliver yderst vanskeligt.

Statistikken de seneste 5 år taler i øvrigt ej heller til holdets fordel. De sidste 5 besøg på Estadio Benito Villamarín er kulmineret i 2 nederlag, 2 uafgjorte resultater og blot 1 sejr.

Piqué er i øvrigt skadet, mens Busquets er udeladt af truppen.

Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Annonce