Der er vel ingen som tror på, at Rosell trådte tilbage pga. de trusler som han og familien angiveligt har modtaget?
Jeg er ikke i tvivl om, at han og ledelsen har trådt gevaldigt i spinaten og det må have konsekvenser for hele den implicerede ledelse. Det er naivt at tro, at Bartomeu ikke var bekendt med Rosells gøren og laden.
Derfor holder det naturligvis ikke, at Bartomeu fortsætter indtil sommeren 2016. Der må komme et nyvalg til sommer. Jeg ville hvert fald på ingen måde være overrasket, hvis der snarligt igangsattes et mistillidsvotum.
Naturligvis er Rosell uskyldig indtil det modsatte er blevet bevist, men det er ikke første gang, at manden er indblandet i lyssky forretninger. Behøver jeg at nævne ordene Nike og Brasilien?
Det er ganske enkelt en midelst talt uheldig sag, hvis eneste lyspunkt er Rosells afgang.
Forhåbentlig kommer hele sandheden frem inden for en overskuelig fremtid.
Under alle omstændigheder var Rosells præsidentperiode yderst succesfuld rent sportsligt samt økonomisk og det i samtlige sportsafdelinger i klubben, som nedenstående artikel fint påviser.
http://www.mundodeportiv…422063.html- FÚTBOL
2010/11 – Liga, Copa de Europa, Supercopa de España
2011/12 – Copa del Rey, Supercopa de España, Supercopa de Europa, Mundial de Clubs
2012/13 – Liga
2013/14 – Supercopa de España
Et tak skal han trods alt have.