Redigerettirs 4. feb 2014
Sikke en gang vrøvl du gang på gang lirer af, Leo_Messi - kan du vitterligt ikke selv se det ?
Pointen i at nævne et alternativ til Tata er naturligvis, hvorvidt der kan findes noget, der passer bedre ind. Hvad din konstatering af, at Tata kom ud af den blå luft, kan bruges til, må befinde sig blandt de marsmænd, som du tilsyneladende omgås.
Ja, 4 trænere. Hvis du prøver at tælle, vil du nok nå frem til, at efter Tata er smidt på gaden, og man har ansat en ny træner, vil man nå op på 4 trænere. Du skal gøre sådan her; 1....pause....2....pause....3....pause....og 4. Ja, det gi´r 4; Guardiola, Vilanova, Tata Martino og Den Frelsende Engel ( og det er ikke Roura, hvis arbejde, mens Vilanova var i NY, du ellers fint får beskrevet til ingen verdens nytte, som du også selv når frem til slutteligt ).
Og hvad får man ud af at hævde, at Vilanova og Roura er fortsættelser af det projekt, som Guardiola indledte ?
Ud fra hvilket ræsonnement antager du, at holdet under "alle omstændigheder" revolutioneres, hvis en ny træner ankommer ? Det kan man jo aldrig påstå, når man ikke aner en hujende fis om, hvem denne teoretiske træner er. Den nye træner kunne jo også blive Eusebio....fyrer man Tata, kunne det udmærket tænkes, at man vil fortsætte med en "træner af huset" - som med guardiola og Vilanova, og så er Eusebio jo fremme i førerfeltet; han kender om nogen tingene indefra.
Har holdet et problem, er problemet tydeligvis mentalt. Tata går op og ned af truppen hver dag, og har derfor maksimal adgang til, hvor problematikkerne findes - det vil en eventuel ny træner slet ikke have. Derfor er det absolut at foretrække, at Tata fortsætter, og får lejlighed til at rette projektet til i den retning - ud fra erfaringerne erhvervet i løbet af denne sæson, som han pga. sin sene ansættelse aldrig har kunnet gennemføre. De psykologiske mekanismer kan en ny træner ikke fornemme.
Nu har du skrevet 683 gange, at du ikke tror, at Tata er den rette mand, men endnu ikke forklaret, hvorfor ikke. Jo, noget med, at holdet ikke spiller lige så godt som i 2008 vistnok, men nu er det ikke alt, som en træner kan rette, og naturligvis kan spillere som Xavi og Puyol heller ikke evigt holde niveau.
Dine beskrevne forventninger trumfer tydeligvis den fornuft, som man bør besidde, hvis man angribe udviklingen rationelt argumenterende.
Dit sidste afsnit skulle du måske tage på dig selv. Ja, et forum som dette er til for at debattere problematikker, men det gør du jo ikke; i stedet vil du have ledelsen udskiftet, træneren fyret og en masse spillere skiftet ud. Det er ikke videre nuanceret eller debatterende.
Min indlæg fra søndag, hvor jeg skriver, at man bør prøve at få mere ud af nogle af de sikreste valg på holdkortet, ved at presse dem mere, er et glimrende eksempel på et løsningsforslag, der rækker udover artikeltråds-argumentation som fyring af alt og alle.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 :
"Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."