Snak

Mere indhold efter annoncen
Barca har brug for en revolution, hvis man med verdens, med afstand, bedste fodboldspiller ikke kan vinde det nationale mesterskab. Det er indiskutabelt imo.

Det kan godt være revolution er et forkert ord; men så større ændringer end de sædvanlige Alex Song handler.
\\\"Real Madrid har ingen der propper penge i klubben, som de ikke selv har tjent.\\\" - Kassow-Rossing CRISTIANO BORRACHO
Okay, så der er så stor afstand på Messi og Cr. Ronaldo, at der er brug for en kæmpe udskiftning, hvis det, at klubben råder over Messi, ikke er nok til et mesterskab.....
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Så du mener det er passende at Barca måske slutter på en 3. plads?
Forstår ikke du kan være imod min holdning omkring, at der skal skiftes ud, hvis man ikke vinder mesterskabet :)
\\\"Real Madrid har ingen der propper penge i klubben, som de ikke selv har tjent.\\\" - Kassow-Rossing CRISTIANO BORRACHO
Har jeg skrevet nogetsomhelst om det ?

Det jeg har skrevet, er, at hvor Messi er i forh. til Cr. Ronaldo, ikke kan tages til indtægt for, hvor mesterskabet bør havne.

Om man vinder mesterskebat eller ej, er ligegyldigt for, i hvilken grad der skal skiftes ud på holdet. Man bør kigge lidt dybere, end hvorvidt man slutter et point foran eller efter den nærmeste konkurrent.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
"Et hold der gennembanker Man. City på Etihad har ikke brug for nogen revolution, men godt for nogle, at de fik noget at skrive om igen; det har været lang tid siden tirsdag."



Naturligvis ikke. Men for fanden: det forsvar, den midtbane; at man ikke har formået at styrke de to kæder i flere sæsoner: dét er ikke godt nok.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Et hold der gennembanker Man. City på Etihad har ikke brug for nogen revolution, men godt for nogle, at de fik noget at skrive om igen; det har været lang tid siden tirsdag."

Ja, når vi kan få lov til at spille afventende med hele nationalgarden på plads...

Men der er simpelthen for mange usikre kort, når vi spiller anden valget på mange positioner.. Derfor bør Tata selvfølgelig heller ikke rotere så voldsomt (herunder med spillere åbenlyst ude af form), når vi har en svær kamp, der skal vindes.

Pt. skal vi simpelthen have høj possein i tætte kampe, da hverken forsvar eller midtbane har niveau eller arbejdssomhed til at dæmme op for nogenlunde kvalificerede offensive initiativer. I dag havde vi hverken eller, hvor især Busq spillet ude af position og Song var de store syndere.

Ergo, trænger vi helt sikkert til fornyelse på visse positioner

Song har ikke den nødvendige kvalitet - hverken defensivt eller offensivt i den nuværende fatning og Montoya ditto. Førstenævnte skal aldrig spille den defensive midtbane alene igen.
Det er jo heller ikke en revolution, som du beskriver, Madamskrald.

Fornyelse på enkelte positioner kan ingen vist være uenige i, og at Montoya og Bartra på banen samtidig er farligt, er også nagelfast. Song kan man diskutere.

Tata har forlængst påtaget sig skylden for nederlaget med henvisning til bla. for mange udskiftninger, hvilket i øvrigt også er på sin plads - det var eklatant, som han fejlbedømte kampen i aftes.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Montoya har simpelthen ikke engang niveauet til et bundhold i den spanske la liga. Han er sgu da lige så rådden som dengang damia spillede højre back.

Og ved godt Xavi har været en super spiller osv. Men han kan simpelthen ikke se den afgørende aflevering mere. Jeg så en statetisk sidst hvor der stod at han kun havde lavet en assist. (er ikke sikker på troværdigheden, men hvis det skulle være sandt vil det ikke overraske mig).

Bartra er ikke så slem, han kan stadig blive meget god.
Barcelona er umulige at slå - Bernd Schuster
@DavidVilla.
Nu er jeg ikke Barcafan, men synes, det er interessant at observere fans reaktioner i modgang og jeg foretrækker at holde mig passiv, især i en tråd, som tilhører Barcafans.
Jeg er dog enig i, at Xavi er ved at være færdig og fandt en statistik på sidste sæson. Skift selv for at se dette års.

http://www.transfermarkt…7_2012.html
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Umiddelbart hedder den Fab (12), Neymar (8), Messi (8), Pedro (7), Alexis, iniesta, Montaya/Tello/Xavi.
Så det er bestemt ikke helt galt husket. Man bør dog huske at vore spil meget ofte et bygget op således at både iniesta og xavi sender den dybe/svære stikning ned langs kanten til en fri spiller der ligger den ind over til whoever, hvorfor de 5 første på listen har lidt bedre vilkår.
Jeg er dog enig generelt. Xavi er MARKANT dårligere end han var for 2 år siden. Han er blevet en mu langsommere hvilket desværre gør meget. Det ville nok være for stort et gamble at sætte ham af på nuværende tidspunkt, i forhold til resten af sæsonen. Men fra næste sæson og frem mener jeg han bør være 1. reserve, om han selv ønsker det.

Montoya har jeg personligt heller aldrig set det store lys i. Han er La Masia hvorfor han automtisk får mere tiltro/tid, men jeg nægter at tro på at han nogensinde bliver en verdensklasse (a la Alves) højreback. Jeg har taget fejl før skal det dog siges.

Bartra bliver derimod vild, forestiller jeg mig. Han er stadig meget meget ung for en centerforsvarer, så for hans vedkommende ser jeg ingen problemer overhovedet.
123
Annonce