@Viggo Jensen
4 point er altså ikke meget på papiret. Ja, det bliver ekstremt svært, men RM skal nok tabe point. Spørgsmålet er blot om holdet kan udnytte det, hvilket man med rette kan have sine tvivl om.
Det mest pinlige af det hele er, at holdets deroute er fuldkommen selvforskyldt. Havde præstationenerne i indeværende år bare været tilnærmelsesvis sammelignelige med dem, som holdet viste i første halvdel af sæsonen ville mesterskabet være hjemme allerede nu. Mere eller mindre hvert fald.
Altså statistikken taler imod en CL triumf, da de 4 foregående CL trofæer alle blev vundet samtidig med at mesterskabet blev hjemført.
Det er dog langt fra umuligt. En gentagelse af Bayern kampene kommer selvfølgelig ikke til at ske. Det var en once in a lifetime episode, som skyldtes mange ting. Messis fravær, Titos sygdom, de mange skader og generelt to elendige præstationer og et historisk stærkt Bayern hold. Returkampen havde jo ingen betydning, da den første kamp blev tabt med 4-0. Prøv engang at se på det hold, som Roura stillede med i returkampen. Klart, at det endte galt.
Under alle omstændigheder er det tåbeligt at afskrive CL og Copa Del Rey allerede nu. Selv mesterskabet.
Med 3-4 nye kvalitetsindkøb, en udfasning af de spillere, som er faldet meget i niveau og eventuelt en ny træner også burde FCB være tilbage på sporet endnu engang.
Det er egentlig ufatteligt, hvor store krav der stilles til klubben. FCB har allerede hjemført den Spanske Super Cup (Real Madrids pokalhøst sidste sæson), holdet er i Copa del Rey finalen, kvartfinalen i CL virker ganske realistisk og mesterskabet er stadigvæk muligt. 4 point er altså kun 4 point. El Clásico spilles om 2 uger og endnu en sejr er bestemt ikke umulig.
Men ja, mesterskabet henter klubben nok ikke, men det er fuldkommen selvforskyldt ovenpå det pinlige kollaps siden årets begyndelse.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies.
Barça, un equipo de leyenda.