Snak

Mere indhold efter annoncen
Cups er ligegyldig for en klub som Barcelona. Det er ikke Arsenal det her.

Hvornår har man sidst haft en sæson uden ligatitel eller CL? Det må have været Rijkaard´s sidste sæson.

Selvfølgelig skal der ny træner til. Roberto Martinez ville være fremragende for Barcelona.
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
Med den nuværende ledelse ved roret, er jeg bange for den hedder <3usebio i næste sæson.
\\\"Real Madrid har ingen der propper penge i klubben, som de ikke selv har tjent.\\\" - Kassow-Rossing CRISTIANO BORRACHO
Var så heldig ikke at se kampen i dag.. Men nok må være nok. Martino har foretaget spøjse valg og taget alt viljen ud af Barca. Måske man bare skulle ansatte ham den fysiske træner for Atletico...

Reelt: Vi skal gå efter Roberto Martine og hvis vi kan få ham, skal vi selvfølgelig have ham, og Martino skal have et tak for indsatsen. Hvis ikke ham, så skal man virkeligt overveje det grundigt om man tror på Martinp eller en anden eventuel afløser..
Eneste anden mulighed jeg kan forestille mig er Pocchettino, som jeg vil være lidt varsom med endnu. Ser ikke andre oplagte kandidater.


FC Barcelona & Liverpool
@Juvenil

Var det ikke selvsamme Martino som mente, at holdet ikke havde brug for forstærkninger i sommers og i øvrigt mente det samme i vinters? Gøgleren blev købt i slutningen af maj måned.

Hvad er det helt præcist, som du ser i en træner, som du formodentlig ikke engang kendte navnet på for blot 1 år siden? Har Martino nogensinde bevist sig selv på højeste europæiske niveau? Der er en grund til, at manden har tilbragt sine bedste år i konkursboer i hjemlandet. Langt fra andre europæiske storklubbers søgelys.

Har han ikke lavet nok taktiske brølere i indeværende sæson? Har han ikke virket handlingslammet tilpas mange gange? Hvor er vildskaben og attituden henne? Manden ligner en opgivende førtidspensionist, der netop har fået frataget sit økonomiske tilskud til medicin.

Jeg er i øvrigt ret sikker på, at han er fortid til sommer uagtet, hvordan sæsonen ender. Heldigvis for dette.

Men meget af kritikken falder naturligvis tilbage på den dybt uduelige ledelse. Det samlede 7-0 nederlag mod Bayern München i sidste sæson var åbenbart ikke en stor nok opvågning. Nej, de havde skam snarere travlt med at proklamere, at de stadigvæk var verdens bedste hold.

Laporta kan ikke vende tilbage hurtigt nok. Ja, jeg savner endda Txiki.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Rodgers, Tuchel og Garcia vil også være interessante. Især Rodgers virker til at være en manager i en rivende udvikling som hele tiden tilpasser sig situationen, og lærer af sine fejl. Synes også han har ageret formidabelt på transfermarkedet for Liverpool - og det har Barca brugt for. Og så er han sjovt nok mere pragmatisk end pragmatikeren Martino...

som da Pep praktiserede 3-4-3, med stor succes.


Succes og succes...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er Michael Laudrup helt ude af billedet efter sit gode første år i Swansea? Ville han netop ikke være en idéel træner for et hold med en økonomi som Barcelonas, hvor han kan få lov til at købe de spillere, der passer ham? (For så vidt at vi får lov til at købe ind til sommer)
"Medløberfan" af AGF siden 2000 "Medløberfan" af FC Barcelona side 2008
Den gamle ledelse skulle aldrig være gået af. På trods af den skrantende økonomi... Peps forhold til Laporta var også væsentligt bedre end til Rossels.

I øvrigt er det værd at bemærke, at grunden til Peps afgang havde rod i, at han ikke måtte gennemføre en gennemgribende udrensning i truppen netop pga. af den manglende vilje, motivation, lydighed osv.

Det ville ledelsen ikke være med til...

Pep kom tilbage...
Rodgers forlader ikke Liverpool. Pool er i en bedre forfatning end Barcelona pt.
\"Soldado makes me realise i wasn\'t that sh*t\" - Gary Lineker
Laudrup skal vi ikke nyde godt af. Tvivler alvorligt på mandens manager-evner, nok havde han et godt år i Swansea, men resten af manager-karrieren har jo været en joke? Han vil blot være det næste skud på stammen af håbløse manager efter Pep.
Hvad skulle det hjælpe at hente en træner ind, når det åbenlyst er holdet der er det primære problem? Selv hvis man hentede Guardiola tilbage vil det ikke have nogen indvirkning, for problemet er langt større end at der står en træner på sidelinjen som du ikke bryder dig om.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Annonce