@ Leo_Messi
Ergo må du være enig med mig i, at Martino er en del af problemet selv i et sådan tilfælde, selvom han ikke har sidste ord, når det kommer til transfers.
Nu diskuterer vi to jo ikke, hvorvidt Martino er en del af problemet, men om han skal have skylden for to nosseløse transfer-vinduer. Det mener jeg ikke.
Bevæger vi os udover denne del, så er vi vel alle enige i, at problemet er mere kompleks end Martino, og lige nu ligner det, at mandens autoritet bliver total undergravet af ledelsen - så er det lidt svært at komme med sit præg på holdet, ikke? Eller sætte sine ideer optimalt igennem. Og sikke en respekt han må have i omklædningsrummet.
Det er et kæmpe stort problem i sig selv og det er derfor, at den kommende træner skal være en rigtig kapacitet og ikke blot en marionetdukke.
Hvad jeg frygter, er, at vanvidet først har en ende når den komplette ledelse går af. Pep var også en kæmpe trænerkapacitet i slutningen af sine Barca-dage, men på trods af det, tabte han alligevel kampen mod ledelsen. Hvad gør dig så skråsikker på at det har ændret sig?
Godt nok har ledelsen nu muligvis erkendt, at en større udrensning er på plads, og at kamelen også bliver slugt, men selve den diktatoriske pisk bliver næppe gemt væk. Det ligger tilsyneladende i deres natur ikke at give træneren carte blanche.
Man kan dog håbe på, at det mest af alt var Rossel som stod for vanviddet, og at den nuværende ledelse er lidt nemmere at tale fornuft til end i perioden med ham.
Slutteligt, vi er enige i, at Martino bude være fortid denne sommer, men ret skal være ret, og han burde ikke have skylden for, at der går Levy i ledelsen! Jeg frygter, at selv den største trænerkapacitet vil have sine udfordringer med denne ledelse, men krydser fingre for det bedste.