Snak

Mere indhold efter annoncen

Spørgsmålet er vel, om det rent faktisk er manglende vilje eller manglende kompetencer, der præger ledelsen (læs: ifht. manglende indkøb)...

Man får desværre en fornemmelse af, at det er en god kombination!

Det undgåes ikke, at man får en ide om, at det er en flok økonomer, der sidder og styrer en fodboldklub:

- salg af Chygrynskiy, manglende centerback gennem 4 år, Pep´s afgang, Thiago´s afgang, indkøbet af Neymar (Merchandise, gate), Martino (hvor mange andre europæiske top10 klubber ville hente en totalt uprøvet træner, kontinent+klub) osv.

Ovenstående emmer i hvert fald ikke af fodboldindsigt.
Den manglende vilje har vel rod i inkompetencen.
Præcis madamskrald.

http://www.sport.es/es/n…opp-3249641

Man har vel lov at drømme?

Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Det er jo næsten snyd at stille med Adama i ungdomsturneringen.

Ham og Munir tørrer mildt sagt røv i Benficas forsvar...

(Og sjovt nok sejler det også i forsvaret på vores ungdomshold)
Munir er en ren fornøjelse at følge. Han kan jo sætte et helt hold af.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Arghh, Madamskrald, det må du kunne gøre bedre....

Chygrynskyi havde årsag i Laportas misstyring af klubbens finanser - og ukraineren var tillige en af Guardiolas mange fiaskoer ( han var reelt ikke værd at beholde, og man fik den devaluerede markedspris for ham ), Guardiolas afgang havde rod i andet end en manglende omlægning af truppen ( en i øvrigt på det tidspunkt alt for omfattende omlægning ), Thiago havde været den første til at slå op i banen i den nuværende situation og stak blot halen mellem benene pga. manglende spilletid, Neymar er et mastodonttalent, hvis fodboldmæssige kvaliteter vil komme klubben til nytte mange år fremover, og nu var det ikke ligefrem fordi forskellige store trænernavne hang på træerne, da Vilanova meldte forfald langt henne på sommeren sidste år.

Så hvor megen økonomstyring, der er over ovenstående eksempler, er godt nok til debat.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Lige for at slå det fast allerede inden kampen begynder : ledelsen skal gå af, både Zubizaretta og Tata Martino skal fyres og 10 - 12 spillere skal skiftes ud.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
og 10 - 12 spillere skal skiftes ud.

Det var sgu alligevel en del..
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Godt så er vi enige!
Barcelona medløber fan siden 1995
Haha.

Cesc må være Tatas gigolo. Andet kan simpelthen ikke give mening.

Lad blot Real Madrid vinde 5-0 så kan det være, at der kommer ændringer i klubben.
Lloraba porque no tenía zapatos hasta que vi a un hombre que no tenía pies. Barça, un equipo de leyenda.
Annonce