Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes faktisk, at det er ganske fint købmandskab, at man kun betalte 65 millioner pund for Suarez. Det er hele 10 millioner pund under frikøbsklausulen - og det på trods af, at mange Liverpool-fans insisterede på, at der ingen mulighed var for, at Barca ville få ham billigere end klausulen.

Hvis knægten begynder at bide igen, er det dog os, der står med håret i postkassen.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Ja, det er altid morsomt, når en klub er ude efter en bestemt spiller, og spillerens aktuelle klubs fans hårdnakket forholder sig til, hvad spillerens salgspris eller købsklausul er, og befaler, at det er, hvad betales skal.

Det ved de sgu´ da ikke en dyt om, og hvor skulle de også have den viden fra !

Særligt ham dér andib lod til at være Ian Ayre i forklædning i Suárez-transferen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Andib var nu tættere på den reelle salgspris end de EUR 60 mille du påstod han ville koste Nick ? Hvis altså han er handlet til £ 65 mille - det er der stadig ingen af os der ved.
\"It doesn\'t help when people manufacture so-called racial incidents out of an everyday clash between two strong-minded players in the heat of a match,\" said Alex Ferguson in his book. \"I hope no one at the FA is going to pander to this complaint....
Åh jo. Det ved vi lige netop at han har. Klubben har intet at vinde ved at lyve. Tværtimod kan det betyde at ledelsen enten vil blive fjernet eller tabe næste valg. Suarez har kostet 65 mio pund.
Hvor har du kvitteringen på det?
YNWA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har en officiel udmelding. Det er det tætteste du kommer på en kvittering i moderne fodbold. Jeg ved dog godt at barca i flere poolfans øjne er "den brune konvoluts" klub men som sagt så har man intet at vinde ved at lyve om prisen.
Jeg afventer til jeg ser noget officielt fra Liverpool. Barcelona har det med at dumme sig med fremstilling af regnskaber trods alt.

Hvad med add ons? Er det medregnet?
YNWA
Hvis der var add ons så var de blevet fremlagt. Det gjorde man feks ved vermaelen under hans præsentation.

Må jeg forresten lige høre hvornår barca sidst har dummet sig hvis man ser bort fra hele fadæsen med neymar?
@ CARRA-23

Nej, mine 60 mill. euro var et gæt, hvilket jeg tydeligt understregede, hvorimod andibs frikøbsklausul var en kendsgerning.

Forskellen kan ikke være større.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Officielt.

Barcelona må ikke købe spillere de næste 2 transfervinduer begyndende fra 01.01.15

http://www.fifa.com/abou…/index.html
Annonce